Politerno > Україна і світ > Найбільший титановий завод України може опинитися під контролем Росії

Найбільший титановий завод України може опинитися під контролем Росії

  • 24 Листопада, 2020
  • 794 Переглядів
  • 0

Унікальне українське підприємство з виробництва титанової губки ТОВ “Запорізький титано-магнієвий комбінат” може опинитися під контролем швейцарської фірми Interlink Metals&Chemicals AG, яка має тісні зв’язки з російською державно-приватною компанією ВСМПО-АВІСМА , що входить до держкорпорації РОСТЕХ.

Про це йдеться у розслідуванні OBOZREVATEL.

 

ЗТМК традиційно є одним із найбільш ласих українських підприємств. З 2013 року комбінат працює як ТОВ, в якому у держави 51% акцій, а у компанії Дмитра Фірташа (Group DF через компанію Tolexis Trading володіє статутного капіталу ЗТМК)  – 49%. Із червня 2020 року комбінат очолює Сергій Лубенніков, призначений Фондом держмайна замість зміщеного Володимира Сивака. У ФДМ заявили про повернення державного контролю над ЗТМК на початку літа поточного року. Однак пізніше з’ясувалося, що про нового т.в.о. генерального директора ТОВ “ЗТМК” не відомо практично нічого. Лубенніков був призначений без необхідного в таких випадках конкурсу на посаду генерального директора, і станом на кінець листопада уже майже на три місяці перевищує максимально допустимий термін перебування на подібній посаді як тимчасового виконувача обов’язків директора комбінату.

Видання отримало підтвердження, що ЗТМК потрапив у сферу інтересів представників великого російського державно-приватного бізнесу, який в останні роки в Україні, як правило, діє не безпосередньо, а через посередників і численні компанії-прокладки.

OBOZREVATEL наводить лист директора компанії Interlink Metals & Chemicals AG, який було направлено до Офісу Президента України та до Національного інвестиційну раду при президенті України на ім’я Міхеіла Саакашвілі. У запиті представник фірми повідомляє про готовність інвестувати в ЗТМК 5,5 млн доларів за умови підписання довгострокового ексклюзивного контракту, а також досягнення домовленостей, які “забезпечать чіткі зобов’язання сторін у рамках приватно-державного партнерства”.

Згідно з висновками розслідування, компанія Interlink Metals & Chemicals AG є одним з операторів інтересів російської влади на глобальному титановому ринку. Видання зазначає, що засновник компанії Ігор Райхельсон, чия дружина Катерина Асташова в даний момент є бенефіціаром компанії, афілійований з ключовими гравцями російської титанової індустрії – компанією ВСМПО-Авісма і корпорацією РОСТЕХ.

Ігор Райхельсон

“Біографія Райхельсона й історія компанії Interlink нерозривно пов’язана з російськими виробниками титанової продукції. Ще 1992 року найбільший у Росії виробник титану і магнію – Березняківській титано-магнієвий комбінат, який пізніше увійшов до складу корпорації ВСМПО-Авісма, віддав ексклюзивне право на продаж усієї своєї продукції нікому не відомій новоствореній компанії Interlink Metals and Chemicals. І ця співпраця триває ось уже майже 30 років. Згідно зі звітами російського титанового гіганта ВСМПО-Авісма, на компанію Interlink Metals and Chemicals в окремі роки доводилося до 10% усіх поставок матеріалів і сировини”, – йдеться у статті.

Згідно з довідковою інформацією, ВСМПО-Авісма є одним з найбільших в світі виробників титану та компанією, що відіграє важливу роль у системі російського ВПК. 65% акцій належить заступнику голови ради директорів Михайлу Шовкову, 25% плюс 1 акція – корпорації РОСТЕХ. Шовкова називають одним із ключових представників команди Сергія Чемезова, генерального директора держкорпорації РОСТЕХ. Сергій Чемезов – один із найближчих соратників Володимира Путіна”, – інформує OBOZREVATEL.

Видання повідомляє, що компанія Interlink Metals and Chemicals, що претендує на статус інвестора українського ЗТМК, в 2020 році навіть була фігурантом кримінальної справи стосовно колишнього гендиректора ВСМПО-Авісма Михайла Воєводіна. Йшлося про збитки від угод, укладених в 2017-2019 роках, коли ВСМПО-Авісма продала швейцарським Interlink Metals and Chemicals і американській Interlink Metals and Chemicals Inc за заниженою вартістю феротитан, а потім купила вироблену з нього продукцію за завищеною вартістю. Однак в жовтні поточного року “ВСМПО-Авісма” і її ексглава Воєводін уклали мирову угоду. Корпорація відмовилася від усіх претензій до Воєводіни, натомість той передав підприємству “фінансову допомогу” в розмірі 1,95 млрд рублів.

У розслідуванні також наводяться докази тісного зв’язку бізнесмена і композитора Ігоря Райхельсона, засновника компанії Interlink Metals & Chemicals AG, з керівництвом Російського університету дружби народів (РУДН), кузні кадрів ГРУ, КДБ і Служби зовнішньої розвідки РФ. В даний момент син партнера Ігоря Райхельсона Олександра Ястребова, який був засновником ТОВ “Інтерлінк металс енд кемікалс”, російської дочки “швейцарської” компанії, працює ректором РУДН.

OBOZREVATEL нагадує, що з 2013 року ЗТМК працює як ТОВ, в якому у держави 51% акцій. 49% акцій належать компаніям Дмитра Фірташа. З червня 2020 року замість зміщеного ексгендиректора ЗТМК Володимира Сивака комбінат очолює Сергій Лубенніков, призначений Фондом державного майна.

Видання нагадує, що ЗТМК – унікальне підприємство у всій Європі. Аналогів йому немає ні в Україні, ні в інших східно-європейських країнах.

З найближчих сусідів на світовому титановому ринку конкурентом України є хіба що РФ. Тож не дивно, що запити на “державно-приватне партнерство” почали приходити саме звідти, та ще й від гравців, афілійованих із структурами РОСТЕХ.

Українські спецслужби і РНБО могли б за бажання знайти набагато більше ніж знайшли журналісти. І вже, щонайменше, вони зобов’язані звернути увагу на активність в Україні таких персонажів, як Ігор Райхельсон, оскільки кінцевими бенефіціарами міжнародних тютюнових схем компанії Interlink можуть бути люди з вищих ешелонів влади і спецслужб РФ.

Не зайвим буде уважніше розслідувати і причини останніх маневрів Фонду держмайна України щодо раптової зміни керівництва комбінату і призначень як керівників підприємства нікому невідомих фігур, які поки що далекі від успіхів в управлінні настільки складним активом.

Скандал, в який сьогодні намагаються втягнути Офіс Президента України, може мати далекосяжні наслідки, і вийти далеко за межі України, резюмує видання.Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE