Politerno > Тернопільщина > Маямський маєток доньки мера Тернополя. НАБУ ТА САП відкрили провадження

Маямський маєток доньки мера Тернополя. НАБУ ТА САП відкрили провадження

  • 17 Жовтня, 2023
  • 2860 Переглядів
  • 0

 Колаж ZN.UA

У вересні 2022 року інформаційний простір Тернополя сколихнула новина про те, що 26-літня донька міського голови цього 220-тисячного західноукраїнського міста Сергія Надала обзавелася у Маямі маєтком за 1 870 000 доларів. Насправді це була не просто новина – це було масштабне журналістське розслідування місцевого інтернет-видання Politerno, у якому йшлося не лише про коштовний маєток єдиної спадкоємиці мера. У справі з’явилися важливі суспільно-значущі для країни, що воює, подробиці, про які автор розслідування і повідомляє у своєму матеріалі. В умовах перманентного протистояння Центру і місцевої влади, коли Банкова застосовує заборонені інструменти, усуваючи мерів від влади, потрібно вчитися розрізняти політичний тиск від реальної боротьби з корупцією антикорблоку.

Фабула розслідування

Історія цього розслідування почалася з навчання Анастасії Надал в елітному швейцарському університеті готельного бізнесу Glion та її переїзд влітку 2018 року з берегів Женевського озера на стажування у Маямі. У розслідуванні велася лінія від перших орендованих апартаментів доньки міського голови в центрі курортної перлини Сполучених Штатів до придбаного на ім’я її майбутнього чоловіка таун-хаузу в районі Pembroke Pines за майже 250 000 доларів.

Далі в матеріалі у всіх подробицях доводилося, що молодий чоловік, в якого під час роботи в готелі The St. Regis Bal Harbour Resort закохалася Анастасія Надал, не мав ресурсів для придбання такої нерухомості. У цей час старший син латиноамериканських емігрантів Рубен Джеймс Родрігес жив у дуже скромному будинку своїх батьків, навчався у бюджетному «виші» та підробляв на рецепції згаданого готелю. Мати Рубена роками працювала продавщицею в кафетерії Latin American Grill у своєму районі. Після реєстрації шлюбу у грудні 2019-го та весілля у січні 2020-го років Рубен Родрігес робить свою дружину Анастасію Родрігес співвласницею зазначеного таун-хаузу.

Свідоцтво про реєстрацію шлюбу Анастасії Надал та Рубена Родрігеса

Одруження нової американської сім’ї — окремий  розділ розслідування. Рідних Рубена везли з Флориди в Україну, щоб разом з елітними гостями Сергія Надала з шиком відгуляти весілля в елітному Edem Resort Medical & SPA на Львівщені. Присутніми на цьому закритому лакшері-заході були як чиновники з найближчого оточення тернопільського голови, так і найзаможніші бізнесмени Тернопільщини – власник дорожньо-будівельної компанії «Техно-Буд-Центр» Андрій Ярема та засновник будівельної компанії «Креатор-Буд» Ігор Гуда.

В кінці 2021 року молода сім’я продає згаданий таун-хауз за 300 000 доларів. А вже через три місяці, за кілька днів до російського вторгнення в Україну, купує згаданий на початку матеріалу особняк в одному з найпрестижніших районів Маямі –  Coral Gables в окрузі Маямі-Дейд. Тільки от вартість нової нерухомості аж ніяк не в’яжеться з виручкою від продажу попереднього житла – вона становить 1 870 000 доларів. Для купівлі елітного маєтку молодій сім’ї Родрігесів потрібно було докласти до суми від продажу таун-хаузу ні багато ні мало – понад півтора мільйони доларів.

Але ж це ще не усі коштовні витрати 2022 року щасливих молодят. На початку літа 2022 року Рубен Родрігес стає власником охоронної компанії «City Watch Protective Services», яка з 1992 року займається наданням послуг із неозброєної та озброєної охорони для готелів, розкішних кондомініумів, багатоквартирних і житлових будинків на теренах штату Флорида. Компанія має відповідну ліцензію і за цією назвою її знають в Маямі з 2009 року. Це досить прибутковий бізнес, який може приносити мільйонні доходи своїм власникам.

Описані вище факти доводилися на підставі виписок з офіційних реєстрів США та інсайдерськими даними від місцевих юристів. Відразу після виходу матеріалу міський голова Тернополя на своїй сторінці у Facebook оприлюднив спростування, назвавши розслідування «брехливим та фейковим».

Наприкінці 2022 року автор матеріалу звернувся в Державний департамент штату Флорида задля отримання виписок з реєстрів та апостилю для цих документів. Документи були готові та надіслані в Україну влітку цього року. Окремо з реєстру виборців штату Флорида було отримано витяг щодо реєстрації за адресою особняка Анастасії Родрігес її чоловіка Рубена Джеймса Родрігеса, як виборця «Республіканської партії». Раніше автор розслідування не мав цих даних, а тому вони стали остаточними та безапеляційними в контексті доведення офіційного володіння маєтком за майже два мільйони доларів донькою мера Тернополя.

Але якщо доведено факт володіння цією нерухомістю Анастасією Родрігес (Надал), то на 100% можна стверджувати й про придбання нею 16 лютого 2023 року апартаментів у кондомініумі Wind в центрі Маямі за 380 000 доларів США. Адже саме особняк на 7300 SW 77TH AVE Анастасія Родрігес вказала поштовою адресою при купівлі апартаментів у Wind.

За даними автора матеріалу, напередодні обох придбань мер Тернополя Сергій Надал навідувався до доньки у Маямі. За даними тих самих джерел, згадані апартаменти Анастасія Надал отримала від батька в подарунок за народження онука.

На оприлюднення нових даних мер Тернополя вирішив не реагувати. Але на цей раз продовження минулорічного розслідування помітило Національне агентство з питань запобігання корупції, яке розпочало перевірку щодо «встановлення відповідності рівня життя наявним у Сергія Надала та членів його сім’ї майну і одержаним доходів».

Реакція НАЗК та інших антикорупційних органів

Після публікації  другої частини розслідування  відреагувало НАЗК. Агентство з питань запобігання корупції звернулося у Державну службу фінансового моніторингу України задля подальшої перевірки фінансовим моніторингом США рахунків Анастасії Родрігес. Також було здійснено запит у ФБР з цією ж ціллю. Окремо були здійсненні запити у прикордонну та митну служби США щодо перетинів кордону міським головою Тернополя. Про все це автору розслідування стало  відомо зі слів працівника НАЗК, з яким відбувалася комунікація в рамках встановлення обставин можливого злочину.

Слід зазначити, що Національне антикорупційне бюро спочатку від цієї справи відмежувалося. Отримані матеріали звідти направили у НАЗК, яке в свою чергу чекало здійснення певних процесуальних кроків саме від колег з бюро.

Тож ми пішли іншим шляхом — звернулися із заявою про скоєння злочину в Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Днями з Офісу генпрокурора України було отримано відповідь щодо реєстрації провадження 11 жовтня 2023 року. Правова кваліфікація – ст.368-5, незаконне збагачення. Досудове розслідування здійснює – Національне антикорупційне бюро України.

Чому потрібно розрізняти тиск влади на місцеве самоврядування і реальну боротьбу антикорблоку з корупцією

Останній рік видався для місцевого самоврядування України вкрай складним. Центральна влада здійснює безпрецедентний тиск на мерів, а в останні місяці ще й розпочала процес позбавлення місцевих бюджетів доходів від сплати військового ПДФО.

Розслідування та усунення від посад мерів Чернігова та Рівного, обезголовлення Запоріжжя та Полтави, постійний тиск на київського голову Віталія Кличка, нещодавні обшуки в Андрія Балоги – все це невипадкові ланки одного ланцюга. У жодному разі не потрібно живити ілюзії щодо безгрішності зазначених мерів. Але у більшості з описаних випадків виникає стійке відчуття цілеспрямованих дій на послаблення та приборкання неугодних міських голів напередодні можливих президентських та парламентських виборів весною 2024 року, негласний старт яким своїми коментарями щодо балотування дав президент Зеленський.

У той же час в очільників міст з явно провладною позицією чомусь жодних проблем не виникає навіть у ситуаціях, набагато скандальніших та кримінальніших за чернігівський чи рівненський кейси. Цей тренд сьогодні дуже помітний і тому силовикам, особливо тим, що зберігають максимальну незалежність від Офісу президента, потрібно прикласти максимум зусиль, щоб громадяни повірили у чистоту намірів щодо переслідування представників місцевого самоврядування.

У той же час «маямська справа» мера Тернополя, описана у цьому матеріалі, може стати як раз тим лакмусовим папірцем щодо незалежності НАБУ та САП, про яку останнім часом ведеться так багато дискусій в суспільстві. Адже Сергія Надала у тернопільській політичній тусовці впевнено називають мером з орбіти Офісу президента.

Чисельні порушення при веденні будівельних робіт у Тернополі, на які жодним чином не реагує міська рада; порушення при видачі містобудівних умов та обмежень під забудови; подекуди просто незаконно зведені будинки (замість приватних садиб – багатоквартирні будинки); поставлена на потік видача безкоштовних земельних ділянок для «потрібних людей» під садиби та гаражі, на яких згодом «виростають» торгові точки та офісні центри; масові маніпуляції та порушення при проведенні публічних закупівель – усе це супроводжується заявами про злочини, скаргами тернополян і повною відсутністю реакції з боку правоохоронців. І що цікаво, навіть такого незалежного НАБУ.

Дивно, але у березні 2021 року Вищий антикорупційний суд змушений був зобов’язати Національне антикорупційне бюро розслідувати можливі зловживання мера Тернополя Сергія Надала після того, як бюро не внесло відомості до ЄРДР за заявою про вчинення міським головою кримінальних правопорушень, передбачених ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), 211 (видання нормативно-правових актів, що зменшують надходження бюджету або збільшує витрати бюджету всупереч закону), 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу. У 2019 році НАБУ знову ж таки відмовилося відкрити кримінальне провадження щодо Сергія Надала і чиновників місцевої поліції за фактом можливого скоєння ряду злочинів.

За підозрілих обставин зумів мер Тернополя уникнути відповідальності й у сміттєвій справі, яка набула розголосу у серпні 2020 року після журналістського розслідування Politerno «Сміттєва афера десятиліття: фірма, яку у Малашівці завів Сергій Надал, масово приймає відходи з сусідніх областей». За наявними даними, справою займалося ДБР, вплив на яке центральні ЗМІ приписують заступнику голови Офісу президента Олегу Татарову. Більш того, за даними все того ж Politerno, саме у цій справі й відбулася перша «понятійна» комунікація Банкової з міським головою Тернополя напередодні місцевих виборів.

Добре відомі партнерські стосунки Сергія Надала з головою Тернопільської ОВА Володимиром Трушем. Саме після «десантування» рогатинського податківця в Тернопіль у березні 2020 року й заговорили про «новий дах» міського голови Тернополя від центральної влади. У політичних колах відразу поширилася інформація про давні приятельські стосунки нового очільника області з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, з яким він встиг попрацювати на рідній Івано-Франківщині. Те, як зухвало й безкарно почав діяти Сергій Надал, особливо під час війни, лише додало ваги підозрам про «індульгенцію» від Києва.

Отже, у справі щодо незаконного збагачення міського голови Тернополя Сергія Надала НАБУ та САП мають чудову можливість довести, що справді є непідконтрольними владі антикорупційними органами. Тим більше, що справа стосується перевірки рахунків на території Сполучених Штатів, з якими у бюро налагоджене тісне співробітництво. Нещодавно США відвідувала делегація на чолі з директором Національного антикорупційного бюро Семеном Кривоносом, його заступником Гізо Углавою та керівником САП Олександром Клименком. Однією з ключових тем під час зустрічей із представниками адміністрації Білого дому було обговорення посилення незалежності антикорупційної системи України і тих проблем, які в цій сфері виникають.

Що ж, м’яч на полі антикорупційників, слідкуємо, вболіваємо…

Редактор Politerno Андрій Щесняк для ZN.UA


Нагадаємо, депутат Тернопільської обласної ради “від “Слуги народу” Ігор Жмінка вивчає ситуацію із своїм виключенням з однойменної партії, про яке дізнався із ЗМІ.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE