Politerno > Україна і світ > Ердоган поговорив із Зеленським і знову хоче мирного саміту за участі Росії

Ердоган поговорив із Зеленським і знову хоче мирного саміту за участі Росії

  • 8 Березня, 2024
  • 400 Переглядів
  • 0

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вкотре запропонував свою країну у якості майданчику для мирних переговорів між Україною та Росією.

Про це повідомила “Європейська правда” з посиланням на Ердогана під час спільної пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським.

Ердоган сказав, що під час розмови з українським президентом щиро поділився з ним своїми спостереженнями і міркуваннями щодо російсько-української війни, та наголосив, що Туреччина підтримує суверенітет і територіальну цілісність України і встановлення сталого миру. 

Ердоган констатував, що війна “справляє зростаючий негативний вплив” та висловив жаль, що не було використано потенціал майданчика для переговорів, який Туреччина створила у березні 2022 року.  

“Від початку ми робили і робимо внесок для завершення війни на основі перемовин. Ми готові приймати мирний саміт, до якого буде залучена також і Росія”, – сказав президент Туреччини.

Він додав, що Анкара пропонує свою підтримку і для нових домовленостей між Україною та РФ на зразок Чорноморської зернової ініціативи.

Зеленський зі свого боку зазначив, що говорив з Ердоганом про майбутній саміт миру у Швейцарії та розраховує на лідерську роль Туреччини у реалізації цієї ініціативи. 

Зі слів Зеленського схоже, що Ердоган під час переговорів переконував його залучити до цього формату також Росію, хоча президент прямо не сказав про це.

“Що стосується формату інавгураційного саміту… Ми не бачимо, яким чином можна запрошувати людей, які все блокують, руйнують і вбивають. Ми хочемо отримати результат: справедливий мир, і справедливий для України. Тому нехай спочатку цивілізовані країни світу розроблять детальний план і будуть мати результат, а вже потім будуть залучати представників Росії, сами тих, хто готовий до справедливого миру”, – заявив Володимир Зеленський.   

Як повідомлялося, диктатор РФ Володимир Путін на зустрічі з главами муніципальних утворень суб’єктів РФ поскаржився на відмову України від переговорів з Росією та почав лаяти українську сторону, бо “все вже давно б закінчилось”. Він заявив, що саме прем'єр-міністр Борис Джонсон відмовив Україну від домовленостей з РФ.

Голова російської делегації Володимир Мединський стверджував, що Україна в Стамбулі заявила про готовність виконати “принципові вимоги” РФ, при цьому він нічого не сказав про відведення військ і дав зрозуміти, що Кремль не піде на компроміси щодо Криму та Донбасу.

Після переговорів у Стамбулі представник української делегації на переговорах з Росією Олександр Чалий пояснив, що Україна домагається від Заходу гарантій безпеки, як для країн НАТО.

“Я вже наголошував, що ці гарантії по своєму змісту та по своїй формі практично аналог статті 5 договору НАТО”, – сказав Чалий.

Як повідомив учасник української делегації на переговорах, радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк на брифінгу після зустрічі делегацій у Стамбулі 29 березня, долю окупованих територій сходу України мають вирішувати під час прямих переговорів президенти Зеленський та Путін. Україна зможе підписати міжнародний договір про гарантії безпеки лише після проведення загальнонаціонального референдуму з цього питання.

Голова української делегації, нардеп Давид Арахамія підсумував, що Україна хоче отримати гарантії безпеки від країн-підписантів, які будуть надійнішими, ніж 5 стаття НАТО. Україна зможе підписати міжнародний договір про гарантії безпеки лише після референдуму з цього питання.

Нагадаємо, колишній заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко, звільнений у січні 2023 року, обійняв посаду радника міністра оборони Рустема Умєрова.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE