На Заході звинуватили Петра Порошенка в дачі “хабара” заради зустрічі з Дональдом Трампом у червні 2017 року.
Це була перша зустріч двох президентів. Правда, тривала вона всього кілька хвилин – навіть менше, ніж наступний брифінг Порошенка біля паркану Білого дому.
І ось заради цього короткого рандеву український президент заплатив адвокату Трампа астрономічну суму в районі півмільйона доларів, стверджує британська БіБіСі.
В АП цю інформацію негайно спростували, пригрозивши інформаційному агентству судовим позовом. Однак навряд чи тему вдасться заглушити подібним чином. Даних про платний лобізмі Києва в Сполучених Штатах останнім часом з’явилося дуже багато.
Про його ефективність можна судити і за непрямими ознаками, які прямим текстом наводить “БіБіСі”: Україна після цих зустрічей почала “зливати” незручну для Трампа справу Манафорта, стала укладати зі Штатами сумнівні з точки українських національних інтересів економічні угоди, на кшталт закупівлі дорого американського вугілля і локомотивів на мільярд доларів.
У цьому матеріалі зібрано всю інформацію про новий скандал навколо українських грошей в США і нові докази президентського лобізму в Вашингтоні.
400 тисяч на “підкуп президента”
Влітку 2017 року президент США Дональд Трамп тільки почав вступати на посаду на повну силу. Він на той час уже сформулював основні положення своєї політики і зайнявся міжнародними зустрічами.
Україна ж в цей час перебувала в делікатній і навіть небезпечній для нинішньої еліти ситуації.
Правляча команда явно і активно ставила на президентство Хілларі Клінтон. У 2016 році – коли Трамп лише обирався і напруження боротьби в США було неабияким – Київ почав кримінальну справу проти глави його виборчого штабу Пола Манафорта, який тривалий час працював консультантом в Партії Регіонів.
Це коштувало Манафорту посади – конкуренти Трампа в США вчепилися за українську історію. Після звинувачень в отриманні грошей від Януковича глава штабу майбутнього президента подав у відставку. І до цих пір він проходить по цій кримінальній справі – в Америці заборонено отримувати гроші від іноземців на політичні цілі, без реєстрації в якості іноземного агента. Крім того, Манафорта підозрюють в несплаті податків з отриманих в Україні сум.
Зрозуміло, після такої історії у Трампа не могло бути особливих симпатій до української влади, яка грубо підіграла його конкурентам і допомогла звалити важливу фігуру трамповской команди. І коли бізнесмен несподівано став президентом, в Києві почалася справжня паніка.
З новим президентом потрібно було якось налагоджувати відносини. І тоді в справу включився лобізм, стверджує “БіБіСі” в своєму матеріалі.
Головна теза розслідування – особистий адвокат Дональда Трампа, Майкл Коен, отримав секретний платіж в розмірі не менше 400 000 доларів для організації переговорів між Порошенком і Трампом.
За словами джерел агентства, оплата була організована посередниками, які діють від імені Порошенко. Хоча Коен не був зареєстрований в якості представника України, як того вимагає американське законодавство.
Поки що всі відхрещуються
Всі зазначені в статті сторони причетність до цієї сумнівної оборудки заперечують – і Коен, і адміністрація Порошенка. Остання навіть пригрозила британцям судом, якщо вони не спростують звинувачення.
“Вважаємо, що поширена відверта дезінформація є частиною фейковий кампанії по дискредитації україно-американських відносин, а також персональною атакою на президентів України і США”, – повідомили агентству “Інтерфакс-Україна” в прес-службі адміністрації президента ввечері в середу.
У прес-службі відзначили, що україно-американський саміт у червні 2017 був організований виключно офіційними дипломатичними каналами, в тому числі Посольством України в США.
“Оскільки в процесі підготовки даного матеріалу був проігнорований коментар про недостовірність цієї інформації, ми вимагаємо його спростування. В разі, якщо цього не станеться, залишаємо за собою право подати позов до суду”, – повідомили в АП.
Більш розгорнуто позицію команди Трампа пояснив колишній мер Нью-Йорка Руді Джуліані, який зараз працює в пулі адвокатів президента США.
“Платежі можуть бути легко доведені, тому було б нерозумно заперечувати це, якби це сталося”, – сказав Джуліані, пояснюючи, чому Коен так швидко відхрестився від звинувачень “БіБіСі”. “І він (Коен – прим. ред.) ніколи не реєструвався як іноземний агент. І наскільки я знаю, ніколи не виступав як такий”, – додав він.
При цьому Джуліані визнав, що сумнівну схему дійсно могли обговорювати – тобто, диму без вогню не було б.
“Я повинен допустити, що, можливо, було обговорення цього. І ні одна зі сторін не довела справу до кінця”, – зазначив він.
Цікаво, що і сам Джуліані помічений в несподівано теплих стосунках з українськими політиками. У листопаді 2017 року – якраз після того, як справа Манафорта була остаточно похована Києвом – адвокат президента США з помпою прибув до Харкова.
Там він зустрівся з Геннадієм Кернесом і скуштував з ним хліб-сіль.
Втім, за інформацією джерел в дипломатичних колах, за цей візит представник американського президента отримав не тільки смачний коровай, а й 400 тисяч доларів. Сума схожа до тої, якою, за даними “БіБіСі” оперував і адвокат Коен.
До Харкова Джуліані прилетів на чартерному рейсі зі США. Орієнтовна його вартість – 130 000 доларів. Хто оплатив соратнику Трампа цей переліт – не повідомлялося.
Джерело в колах українських політтехнологів сказав, що опція “купи зустріч з американським політиком” в останній рік-два почала активно продаватися на ринку піар-послуг.
“Цифри коливаються від кількох десятків тисяч доларів за зустріч у Вашингтоні і до декількох сот тисяч доларів за приїзд політика в Україну або ж публічне вираження підтримки”, – говорить політтехнолог.
Читайте також: Комерційна але пуста зустріч двох президентів – Небоженко
Раптова відлига
Є й інші ознаки сумнівної оборудки між представниками Порошенка і Трампа.
Так, британські журналісти помітили, що після першої скороминущої зустрічі двох президентів відносини Києва і Вашингтона чудесним чином потеплішали. І навряд чи тут варто грішити на особисту чарівність Петра Олексійовича – скоріше, він запропонував американському колезі (теж до мозку кісток бізнесменові) щось цінне і вигідне.
Видання зазначає, що після зустрічі Україна практично відразу припинила працювати у справі Манафорта і співпрацювати у ній з американським слідством (останній факт недавно викликав великий скандал за участю американських сенаторів і генпрокурора Луценко).
Потім на адресу США з України посипалося безліч економічних “булочок”. Наприклад, закупівля “золотого” вугілля в Пенсільванії (стаття: “Трамп заявив, що Україна попросила у США “мільйони тонн” вугілля“), контракти по майже золотим тепловозам і ядерному паливу. А Трамп зі свого боку почав давати Україні летальну зброю – нехай і в ритуальних кількостях, але для наочної агітації досягнень українського президента досить поки і цього.
Таким чином факт певної угоди між Києвом і Вашингтоном в наявності, натякає видання. Але першими проклали до неї шлях американські лобісти Порошенка.
В останні дні відкрились нові деталі того, як і через кого українська влада спішно наводила мости з розгніваним Трампом.
“Хочуть дискредитувати Трампа. Порошенко – так, привід”
З Майклом Коеном, юристом Трампа, згаданим в розслідуванні “БіБіСі” особисто знайомий Андрій Артеменко, екс-нардеп і перший українець, який 1 червня дасть свідчення перед великим журі присяжних в рамках розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера про втручання Росії у вибори в США.
За даними The New York Times, Артеменко на початку 2017 року передавав Коену свій план по врегулюванню конфлікту на Донбасі і нормалізації українсько-російських відносин. Пропозиції лягли на стіл екс-раднику президента США Майклу Флінну незадовго до його відставки.
Коментуючи нинішній скандал, Артеменко висловив сумнів в тому, що гроші платили Коену.
“Таким чином, очевидно, хочуть дискредитувати Трампа. А Порошенко – це так, привід”, – говорить Артеменко. – Такий досвідчений і авторитетний юрист як Коен не став би вплутуватися в таку історію, це не його рівень”, – говорить Артеменко.
До слова, сума в $ 400 тисяч вперше спливла саме від Артеменка, ще в травні минулого року. Саме стільки, за його даними, українська сторона заплатила за шестихвилинну зустріч з президентом США Дональдом Трампом, тільки не Порошенка, а глави МЗС Клімкіна та посла Чалого. Про що Артеменко написав тоді на своїй сторінці в Facebook.
Зустріч Клімкіна, за його інформацією, не планувалася навіть з віце-президентом, не те що з Трампом.
“Всі запевнення, що ця зустріч стала можливою завдяки професійній роботі українських дипломатів – брехня номер один. Про можливість проведення зустрічі українська сторона дізналася виключно з несподіваного дзвінка своїх лобістів і з ініціативи Білого Дому, і через внутрішньополітичну обстановку, з метою компенсації зустрічі президента Трампа з міністром Лавровим і послом Кисляком”, – написав Артеменко.
Артеменко тоді нагадав, що ще недавно обидва українські дипломати “поливали президента Трампа брудом, обзивали його пройдисвітом і вискочкою і не хотіли навіть зустрічатися з ним, вважаючи, що повирішували всі свої питання, підтримуючи Хілларі”.
“А тепер другий день не миють долоні правої руки!” – додав він.
Скріншот з Facebook Артеменка
Як писав тоді Артеменко, гроші передали через лобістську фірму, причому остання не відзвітувала про це за американським законодавством, як належить.
Назву фірми екс-нардеп не називав. Але, судячи з усього, мова йде про лобістську компанію BGR Group, яка цілком офіційно співпрацює з оточенням президента. Як уже повідомлялось, в 2017 році за послуги від української сторони компанія отримала 600 000 доларів.
Чи була ця фірма дійсно причетна до передачі кеша в $ 400 000 чи то за зустріч Трампа з Клімкіним, чи то за його зустріч з Порошенком, сказати важко.
Звичайно, наявність будь-яких офіційно неврахованих платежів в BGR Group заперечують. У статті БіБіСі також говориться, що зусилля лобістської компанії не увінчалися успіхом, а тому довелося вдаватися до послуг Коена.
У той же час джерело в дипломатичних колах не виключає, що представники BGR Group можуть мати певну інформацію про тіньову сторону відносин Києва і Вашингтона, якщо такі дійсно мали місце.
За його даними, загальна сума, яку витратило оточення Порошенка по різних каналах на покупку лояльності адміністрації Трампа вже досягла майже 2 мільйонів доларів.
Як розповідає американський журналіст Пітер Стоун, експерт з лобістської тематики, засновник компанії BGR Group Хейлі Барбура вважається наближеним до Трампа (нібито той платить фірмі $ 50 тисяч в місяць за консультації).
“Адміністрація Порошенка наймала цю фірму для просування своїх інтересів у Вашингтоні. Київ намагався реабілітуватися за відкриту підтримку на американських виборах Хілларі Клінтон, суперниці Трампа, і за розкручену в Україні справу проти Манафорта, тодішнього глави передвиборної кампанії Трампа, що в підсумку вилилося у великі проблеми для президента і призвело до розслідування проти нього. Крім того, Порошенкові було важливо показати, що Трамп зустрівся з ним раніше, ніж з Путіним. А оскільки зустріч з президентом України не входила в плани Трампа, підключили лобістів, у яких з’явилася можливість провести Порошенка до глави Білого дому”, – говорить Стоун.
Поки складно оцінити політичні наслідки скандалу після публікації БіБіСі. Очевидно, що це удар по близькому оточенню Трампа. Зокрема, по Коену, під якого давно копає спецкомісія Мюллера і якого вважають одним з ключових носіїв компромату на президента США. Втім, команді американського президента не звикати до скандалів і звинувачень. Одним більше, одним менше – ролі не грає.
Куди більші наслідки ситуація може мати для Петра Порошенка. Скандали навколо українського президента в світовій пресі також не рідкість. Але, мабуть, вперше скандал виявився такого масштабу і, головне, по вкрай болючій для США і всього західного світу темі. А саме – корупційним відносинам з Трампом і його оточенням. Не секрет, що проти президента США останнім часом йде масштабна кампанія, як з боку демократичного істеблішменту в самій Америці, так і з боку лідерів європейських країн. Головне завдання – не дати переобратися йому на другий термін.
І, мабуть, вперше в цю тему “вписали” Петра Порошенка, якого в публікації БіБіСі зобразили мало не як повного сателіта Трампа. Мало того, що він платить “чорним налом” його оточенню (що вже саме по собі злочин), так ще й саботує вкрай важливе (з точки зору ворогів американського президента) розслідування проти Манафорта.
Не виключено, що тепер по темі цих злощасних 400 000 тисяч доларів почне розкручуватися маховик справи як проти Коена, так і проти Порошенка. Що, природно, погіршить і без того не дуже райдужні перспективи переобрання чинного президента України на другий термін.
Читайте також: Операція “Консервація”. Липецька фабрика “Рошен” і в 2017 році продовжила платити податки в бюджет РФ