Politerno > Статті > Україна і світ > СоломатінаГейт. Що буде з НАЗК після звинувачень його керівництва у фальсифікаціях

СоломатінаГейт. Що буде з НАЗК після звинувачень його керівництва у фальсифікаціях

  • 16 Листопада, 2017
  • 1694 Переглядів
  • 0

Антикорупційні структури потряс потужний скандал.

У вівторок, 14 листопада, керівник департаменту фінансового контролю і моніторингу способу життя Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК) Анна Соломатіна звинуватила своє керівництво в упередженості перевірок електронних декларацій.

Більш того, вона звинуватила Адміністрацію президента (АП) в повному контролі над НАЗК і в примусі до фальсифікації перевірок декларацій чиновників. Документи, що підтверджують звинувачення, вона передала в Національне антикорупційне бюро (НАБУ), де вже відкрили кримінальне провадження.

Соломатіна також закликала усунути голову НАЗК Наталю Корчак на час роботи слідства.

Таким чином НАБУ і його “група підтримки”, очевидно, завдали потужного удару по НАЗК і по Банковій, які вели війну проти глави Антикорупційного бюро Ситника.

Фактично показаний механізм перетворення перевірок декларацій чиновників (а саме цим повинно займатися НАЗК) в повну профанацію і в інструмент розправи влади над неугодними.

Експарти кажуть, що після такого скандалу НАЗК грунтовно дискредитоване і його керівник Корчак ризикує втратити крісло.

Декларації для Банкової

До Українського кризового медіа-центру на брифінг Соломатіна прийшла в супроводі народних депутатів Мустафи Найєма, Світлани Заліщук (обидва – “Блок Петра Порошенко”) і Віктора Чумака (позафракційний).

Вона висунула ряд серйозних звинувачень на адресу Корчак і АП, під впливом якої керівник НАЗК, нібито, знаходиться.

За словами Соломатіної, в НАЗК підробляють результати перевірок електронних декларацій.

“Особисто я отримувала від глави НАЗК незаконні вказівки щодо повних перевірок окремих народних депутатів, щоб за результатами вони (їдекларації – ред.) були “чесними” і “правдивими” в лапках, щоб не було порушень. Я відмовилася від цього” , – заявила чиновниця, зазначивши, що мова йде про людей, лояльних до влади.

Вона також стверджує, що члени НАЗК (їх всього троє) змушували представників департаменту Соломатіної перевіряти декларації навіть у тих, хто не підлягає перевіркам.

“Ймовірно, це робили з метою політичної розправи або отримання хабарів”, – припустила чиновниця.

Крім того, вона неодноразово виявляла факти копіювання конфіденційних даних декларантів, доступних тільки НАЗК. Соломатіна також звинуватила Корчак, що та фактично зірвала повноцінну перевірку кандидатів на посаду суддів Верховного суду, і до цього дня саботує запуск системи автоматичного оцінювання декларацій.

Але головне обвинувачення Соломатіної стосувалося АП.

“НАЗК не є самостійним органом, а повністю контролюється владою. Мене особисто з двома колегами викликали в Адміністрацію Президента… Так званий куратор НАЗК у вересні цього року запропонував, щоб всі проекти рішень, які будуть виноситися на засідання НАЗК, перш за все розглядалися в Адміністрації президента , а вже потім на засіданнях НАЗК. Я відмовилася від цієї пропозиції. Потім, в кінці вересня, це повторилося “, – заявила Соломатіна.

“Вдумайтеся: треба було готувати по два проекти рішень – один з позитивним висновком, а другий – з негативним. І потім за вказівкою з Банкової запускати процес або покарання, або виправдання”, – прокоментував на своїй сторінці в Фейсбуці народний депутат Сергій Лещенко (БПП ).

Пославшись на таємницю слідства, Соломатіна відмовилася назвати ім’я, але натякнула, що цей “контролер” сьогодні претендує на один з ключових постів в поки не створеному Державному бюро розслідувань.

Член парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції, який попросив про анонімність, повідомив, що мається на увазі перший заступник керівника Головного департаменту стратегічного планування та оперативного забезпечення АП Олексій Горащенков.

Пізніше цю інформацію підтвердив на своїй сторінці в Фейсбуці народний депутат Мустафа Найєм.

Інші співрозмовники видання в Раді називають Горащенкова, який проходив відбір в керівництво Державного бюро розслідувань, фаворитом на цю посаду від АП. Тепер, очевидно, це вже “збитий льотчик” і главою ДБР йому не бути.

Отримати коментар Горащенкова не вдалося, а в АП заявили про свою непричетність до процесів всередині НАЗК і відсутності впливу на агентство.

“В АП відсутні будь-які інструменти впливу на НАЗК. Відповідні заяви Ганни Соломатін, очевидно, слід розглядати в площині її робочих і особистих стосунків з керівництвом НАЗК”, – повідомили агентству “Інтерфакс-Україна” в прес-службі АП.

Там також заявили, що президент Петро Порошенко розраховує на ефективну роботу новостворених правоохоронних органів і “вважає категорично неприйнятною інформаційну війну між цими відомствами, яка посилилася в останні дні і завдає шкоди суспільним інтересам”.

У НАЗК ж назвали Соломатіну екс-чиновником (хоча, за її словами, вона тільки написала заяву про звільнення і зараз перебуває на лікарняному), а її звинувачення – непідтвердженими фактами, “особистої атакою” на голову, членів та колектив агентства і “спробою дискредитації успішно розпочатої антикорупційної реформи в Україні “. НАЗК має намір найближчим часом звернутися до суду задля спростування сказаного Соломатіною.

Захід поки вичікує

Безсумнівно, що в заяві прес-служби АП мається на увазі конфлікт між НАЗК і НАБУ.

Правда, на думку спостерігачів, це протистояння – лише ширма, за яким ховається тотальна війна української влади проти НАБУ, яке відзначилося останнім часом низкою резонансних розслідувань протий сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і підприємств самого Петра Порошенка.

“Насправді в одному кутку рингу влада, в іншому – Захід. І цей раунд НАЗК – читай влада – програла. Верхівка агентства дискредитована. Але бій не закінчений”, – говорить політолог Руслан Бортник.

Захід може вхопитися за розслідування НАБУ.

“Хочу нагадати, що створення НАЗК було вимогою надання Україні безвізу і макрофінансової допомоги. Саме тому НАБУ має розслідувати ті факти корупції, про які ми сьогодні почули, а ЄС перед наданням грошової допомоги НАЗК, поставити умови розслідування факту. Якщо ж вони підтвердяться – впевнена, що необхідно перезавантаження НАЗК”, – написала на своїй сторінці в Фейсбуці голова парламентського комітету у закордонних справах Ганна Гопко (позафракційна).

Втім, заступник голови комітету з питань запобігання та протидії корупції Віктор Чумак (позафракційний) допускає, що скандал і подальше розслідування НАБУ не матиме серйозних наслідків для глави НАЗК.

“Тут дна немає, і в принципі плювати вони (влада – ред.) хотіли на звинувачення”, – прокоментував він.

Але терпіння Заходу не безмежне.

“Думаю, західні партнери давно дивляться косо на ту кампанію, яку розгорнув президент і “Народний фронт” проти НАБУ. Але Захід, схоже, готовий терпіти до 2019 року. На президентських виборах він поставить на інших політиків, а не на нинішню владу. Питання зараз стоїть руба – чи є політичне майбутнє у Порошенка, чи це майбутнє віддадуть іншим”, – резюмує експерт Бортник.

Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE