Politerno > Статті > Україна і світ > Вітренко forever. Як Зеленський буде керувати урядом без парламенту

Вітренко forever. Як Зеленський буде керувати урядом без парламенту

  • 23 Лютого, 2021
  • 847 Переглядів
  • 0

Володимир Зеленський постарався максимально загострити увагу суспільства на своє бажання особисто нести відповідальність за роботу уряду. 23 лютого він зажадав скликати Верховну Раду на позачергове засідання з єдиним питанням порядку денного: розглянути президентські правки до законопроєкту №4531.

Суть правок Зеленського полягає в тому, щоб повністю прирівняти повноваження в. о. міністрів до повноважень повноцінних міністрів. До того ж зняти обмеження на терміни перебування чиновника в статусі в. о. міністра.

Таким чином Верховна Рада взагалі усувається з процесу призначення керівників міністерств. На Банковій підібрали кандидатуру в. о. міністра, Кабмін слухняно затвердив її — і все. А такі поняття, як «парламентсько-президентська республіка», «правляча парламентська більшість», перетворюються на фікцію.

Серед нинішніх міністерств тільки одне очолюване не повноцінним міністром, а в. о. міністра. Це Міністерство енергетики, на чолі якого з 22 грудня 2020 р. стоїть в.о. міністра, перший заступник міністра Юрій Вітренко. Тому всі розуміли, що президентські правки — це перш за все спосіб залишити Вітренка на чолі Міненерго без затвердження його кандидатури Верховною Радою.

Читайте також: Помста і газовий переділ. Навіщо Вітренко вимагає звільнити Коболєва і до чого тут Ахметов і Коломойський

Три вирізаних речення

Сам законопроєкт №4531 носить довгу назву «Про внесення змін до деяких законів України щодо поновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби». Він був прийнятий у першому читанні 4 лютого цього року, у другому читанні і в цілому — 16 лютого, на наступний день направлений на підпис президенту. Але Зеленський відмовився підписувати закон, повернув його назад до парламенту зі своїми правками і зажадав скликати 23 лютого позачергове засідання Верховної Ради для розгляду цих правок.

Зеленський захотів вирізати із закону три речення. У тексті, прийнятому 16 лютого, була сформульована нова редакція частини 4 статті 9 Закону «Про центральні органи державної влади». Ось з цієї нової редакції Зеленський зажадав вирізати те, що стосується в. о. міністрів.

Перше речення: «Якщо посада міністра вакантна, то забороняється покладання на першого заступника міністра та заступників міністра виконання обов’язків міністра, визначених пунктами 5, 7, 8, 9, 12, 12-1 частини другої статті 8 цього закону». Після вирізання цього речення Вітренко отримує повністю всі повноваження міністра енергетики.

Друге речення: «Якщо посада міністра вакантна більше 60 днів, то забороняється покладання на першого заступника міністра, заступників міністра виконання обов’язків міністра, визначених пунктами 1 (крім очолення міністерства), 2, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 12- 1, 14, 15, 21, 24, 27 частини другої статті 8 цього закону, а також пунктами 3, 6, 7, 8, 11, 12, 21 частини другої статті 18 цього закону». Після вирізання цього речення Вітренко отримує повністю всі повноваження міністра енергетики на будь-який термін, не обмежений 60 днями.

Третє речення: «Забороняється покладання обов’язків міністра на особу, кандидатура якої на посаду відповідного міністра була відхилена Верховною Радою України поточного скликання». Після вирізання цього речення Вітренко отримує повністю всі повноваження міністра енергетики на будь-який термін, незважаючи на те, що його кандидатура на посаду міністра енергетики двічі була відхилена нинішньою Верховною Радою — 17 січень 2020 р. та 28 січня 2021 р.

Тріумф Зеленського над парламентом

Telegram-канали, близькі до Банкової, розповідали, що Офіс президента поставив перед «слугами народу» питання дуже жорстко. Мовляв, неголосування за президентські правки прирівнюється до особистої образи президента, з усіма наслідками, що випливають звідси.

Судячи з результатів голосування 23 лютого, загроза подіяла. Закон з президентськими правками отримав 267 голосів «за». У тому числі 226 голосів дала фракція «слуг народу». Тобто монобольшість знову ожила і продемонструвала свою здатність своїми силами приймати закони, обходячись без сторонньої допомоги, якщо ці закони вкрай важливі Зеленському.

Крім того, 18 голосів дала група «За майбутнє» та 17 — група «Довіра». Таким чином вони продемонстрували свою лояльність Зеленському — і, отже, свою залежність від Банкової. Ще шість голосів дали позафракційні, в тому числі перший віцеспікер Руслан Стефанчук. Спікер Дмитро Разумков просто не натиснув ніяку кнопку — напевно, бажаючи підтвердити, що він дійсно відправився в самостійне від Зеленського політичне плавання.

Всі інші фракції — ОПЗЖ, «Європейська солідарність», «Батьківщина», «Голос» — не дали жодного голосу «за». Утім, для них це голосування не стало поразкою. Адже це не їхній уряд.

Поразкою це голосування стало для «слуг народу». Їх політична вага різко зменшилася. Вони своїми руками віддали Зеленському можливість в обхід парламенту ставити на чолі міністерства будь-яку кандидатуру, аби посада була вакантна.

Тепер можна очікувати подальшої «вітренкізаціі» уряду. Банкова зможе змушувати міністрів подавати у відставку, після чого Кабмін буде призначати потрібних Зеленському в. о.

Примітно, що цим голосуванням «присягнули на вірність» Зеленському нардепи з орбіти Ігоря Коломойського — як з числа «слуг народ», так і з групи «За майбутнє». Схоже, Коломойський вирішив, що зараз невідповідний час для того, щоб загострювати свої відносини із Зеленським.

До того ж є один нюанс. З політичної точки зору Коломойському вигідно, що Зеленський зараз намертво прив’язав себе до Вітренка. Так само це вигідно будь-яким політичним конкурентам Зеленського і «слуг народу». Нагадаємо, що зараз Вітренко воює з головою «Нафтогазу» Андрієм Коболєвим, сподіваючись зробити його винним у підвищенні тарифів. Але попереду — нові непопулярні рішення. І всі вони будуть безпосередньо пов’язуватися з Вітренком і Зеленським, бо саме Зеленський зробив Вітренка вічним в. о. міністра, усупереч поширеній думці Верховної Ради, яка двічі провалювала кандидатуру Вітренка на пост голови Міненерго.

Один антирейтинг на двох

У сухому залишку маємо ось що. Зеленський категорично наполіг, погрожуючи мало не розпуском парламенту, щоб «слуги народу» проголосували за президентські правки. Бо його оточення на Банковій вселило йому думку, мовляв, парламент тричі над ним насміявся — двічі, коли провалив кандидатуру Вітренка, і потім 16 лютого, коли прийняв законопроєкт №4531 у редакції, яка забороняє Вітренку бути в. о. міністра.

Тепер Зеленський наполіг на своєму і отримав законопроєкт №4531 прийнятим в тій редакції, яка робить Вітренка фактично повноцінним міністром (за обсягом повноважень) без затвердження Верховною Радою. А значить, вся відповідальність за рішення Вітренка лягає тепер особисто на Зеленського.

Чи перемога це? Звичайно, так, за умови, що рішення Вітренка порадують народ.

Тому тепер піарникам Банкової доведеться рятувати від критики і всіляко вибілювати не тільки Зеленського, але і Вітренка. У них тепер один рейтинг на двох, і антирейтинг теж.

Джерело

Читайте також: Компенсація Медведчуку. Хто тепер буде торгувати вугіллям з ОРДЛО і до чого тут санкції РНБО

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

POLITERNO FULL

Приєднуйтесь до нас у Телеграм

ПЕРЕЙТИ
CLOSE