Politerno > Статті > Україна і світ > Вслід за Кабміном – Нацбанк. У Зеленського готують звільнення усього керівництва НБУ

Вслід за Кабміном – Нацбанк. У Зеленського готують звільнення усього керівництва НБУ

  • 5 Березня, 2020
  • 2702 Переглядів
  • 0

Перестановки у владі не закінчаться зміною складу КабмінуНаступним етапом має стати призначення нового правління Національного банку. Про це повідомляють джерела як в Офісі президента, так і в банківській сфері.

Крім того, про це ж відкрито кажуть в Комітеті Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики. Найактивніше прогнози роздає заступник голови Олександр Дубінський, якого вважають близьким до олігарха Ігоря Коломойського, екс-співвласникова “Приватбанку” (у нього давній конфлікт з нинішніми керівниками НБУ).

За словами Дубінського, відставка керівництва НБУ пройде за класичною схемою: звіт у парламентському комітеті – визнання роботи незадовільною – відставка.

Чому у Зеленського збираються влаштувати “чистку” в Нацбанку, у матеріалі.

Восени не чіпали через МВФ

Чутки про звільнення Смолія почали ходити ще до вступу Володимира Зеленського на президентський пост.

Про це говорили всі, і це розумів Смолій з колегами, а тому заздалегідь заручився підтримкою в Міжнародному валютному фонді та посольстві США в Україні, куди постійно скаржився на політичний тиск на правління НБУ, пов’язуючи його з планами Коломойського повернути “Приватбанк”.

При кожній можливості, Яків Смолій і його команда наполягали на тому, що мають намір відпрацювати весь свій термін. А це аж до березня 2025 року: адже керівник Нацбанку призначається в Україні на 7-річний термін, а тпризначення Смолія відбулося 15 березня 2018 року.

Правда, ще з осені говорили про те, що такий підхід не влаштовує команду Зеленського, яка б хотіла поставити на НБУ своїх людей і почистити керівництво від кадрів, які були поставлені ще Петром Порошенком і його соратницею Валерією Гонтаревою.

Однак тоді до виконання цього завдання президент так і не приступив. З одного боку, він тільки вникав у курс справ з економікою України. З іншого – керівництво НБУ активно протегували МВФ і Держдепартамент США.

Читайте також: Зе-перезавантаження. Навіщо президент віддав Кабмін олігархам

“До керівництва НБУ довіри немає”

Однак, на цей час ситуація змінилася.

По-перше, до НБУ накопичилися чисто професійні претензії. Перед Нацбанком президент поставив ще восени завдання відновити кредитування, але воно так і не виконано. Облікова ставка була істотно знижена лише нещодавно – в грудні (на 2%). Але зростання кредитування так і не відбулося.

Крім того, курс гривні весь рік штучно зміцнювався, що заважало відновлювати промислове зростання (нарощувати гривневий прибуток підприємствам-експортерам) і наповнювати держбюджет.

По-друге, в останній місяць Зе-команда серйозно змінює свою кадрову політику.

“Якщо раніше, коли тільки входили в курс справ, намагалися не чіпати тих людей, які західні партнери і МВФ називали “правильними”, то тепер, коли вже у ситуацію вникли, буде більш активна кадрова політика. Будуть ставити людей, до яких є довіра. В рамках цієї нової політики і поміняли Гончарука. І вже тим більше логічно поміняти керівництво НБУ, яке було сформовано ще при Порошенкові і до якого довіри немає зовсім. Що стосується МВФ, то на Банковій є думка, що він буде працювати з будь-якими менеджерами, як в уряді, так і в НБУ “, – кажуть в Офісі президента.

Ще однією причиною прагнення звільнити керівників НБУ називають вплив на Зеленського Коломойського. Останній хоче змінити нинішнє керівництво Нацбанку, яке активно педалює процес “збивання” з олігарха мільярдів доларів, які були виведені його компаніями з “Приватбанку”.

Втім, джерела на Банковій стверджують, що керівництво НБУ будуть міняти не в інтересах Коломойського. “Відносини Зеленського і Коломойського останнім часом непрості. Не думаю, що олігархові стане жити простіше, якщо поміняють керівників Нацбанку”, – говорить джерело.

Як будуть звільняти Смолія та Рожкову

Інше питання, як технічно звільнятимуть керівників НБУ?

Тут є два варіант – по-поганому і по-хорошому.

У першому випадку буде публічний конфлікт: парламентський Комітет визнає незадовільною роботу правління НБУ, щоб побільше розповісти громадськості про непрофесіоналізм регулятора, а потім влада почне діставати “брудну білизну” у вигляді кримінальних справ щодо членів правління Нацбанку і самого Смолія.

У другому випадку Смолію просто дадуть написати заяву про відставку в обмін на згортання всіх кримінальних розслідувань проти нього і його першого заступника – Катерини Рожкової.

Смолій і Рожкова тримаються за свої крісла в НБУ, в тому числі, і через побоювання бути притягнутими до кримінальної відповідальності, як це сталося у 2019 році з декількома їхніми колегами, колишніми членами правління Нацбанку і екс-першим заступником голови при Гонтаревій – Олександром Писаруком, який зараз знаходиться під слідством у справі про рефінансування VAB Банку на 1,2 млрд грн.

Адже питання до нацбанківського кредитування напевно виникнуть не тільки в історії з VAB Банком, а й до багатьох інших фінустанов. Рішення про їхнє рефінансуванні приймалося як раз нинішнім правлінням НБУ.

Весь цей масив інформації і компромату може бути пред’явлений, щоб Смолій і Рожкова пішли у відставку: або самі, або, як то кажуть, “по статті”.

Як відомо, відповідно до закону “Про Національний банк” є кілька підстав для звільнення. У тому числі:

• набрання законної сили обвинувального вироку суду;
• втрата бездоганної ділової репутації;
• за заявою про відставку.

Яким саме скористаються у Зеленського – скоро стане ясно. Але те, що Смолія та його людей скоро почнуть активно виживати, можна не сумніватися.

Читайте також: Зеленський вкотре промив мізки Україні

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE