Politerno > Статті > Україна і світ > “Блакитні фішки” олігархів

“Блакитні фішки” олігархів

  • 5 Квітня, 2017
  • 4431 Переглядів
  • 0

На “політичному” ринку готується перерозподіл фінансових потоків.

Привид дострокових виборів, який бродить по урядовому кварталі чи то як даність (в цьому випадку їх драйвером виступлять США, зацікавлені в стабілізації ситуації в Україні), чи то як спроба власника Roshen наступити на горло “заклятим друзям” з Народного Фронту, змушує політсили мобілізувати штаби і оголосити режим “НС”. І якщо для БПП, як і будь-якої партії влади, питання грошей гостро не стоїть, то для окремих політиків і цілих партій це – гаряча жнива, час пошуку спонсорів та інвесторів. А для олігархів всіх масштабів – момент, коли важливо вигідно вкластися в політпроекти, які зможуть конвертувати інвестиції в політичний вплив. Для тих з них, хто прораховує майбутнє хоча б на кілька ходів, партії – “блакитні фішки”, акції ліквідних і надійних компаній.

“ОЛІГАРХ” дізнався, як великий бізнес розподіляє ці “фішки” напередодні ймовірних дострокових виборів.

Рінат Ахметов: У тихому болоті

Цивілізоване розлучення двох половинок Опозиційного блоку, призначене на 7 лютого, з виходом з фракції “групи Ахметова” (23 депутата) і створенням своєї партії, орієнтованої на виборців Південного Сходу, зірвався. “Олігарху №1”, що має постійні контакти з Банкової, вдалося домогтися скасування “наполегливих побажань” орієнтованої на РФ “газової” групи Дмитра Фірташа і Юрія Бойка про входження в ОБ третього співзасновника в особі Віктора Медведчука. Головним лобістом такої моделі був помічник президента РФ Владислав Сурков, а він, за словами джерел, втрачає вплив усередині РФ (відповідно, зменшився він і на українську політику).

                                                                                                    Рінат Ахметов

Однак Рінат Ахметов явно “перегорів” проектом, спільним з “газовими” олігархами, і прагне до більшої самостійності. За даними видання, Борис Колесніков, який здійснював оперативне фінансування ОБ, вже кілька місяців не проводив платежів. Певною мірою це стало наслідком блокади торгових відносин з непідконтрольними територіями на Донбасі, частково – політична невизначеність самого бренду (не йти ж на вибори, читай – у владу, з транспарантом “опозиція”). З іншого боку, Ахметов зберігає участь в житті ОБ і оперативну взаємодію, а депутати, що входять до неформальної групи “промисловці”, беруть активну участь в нарадах і спільному написанні законопроектів – це робиться, щоб “олігарх №1” зберігав політичне лобі в особі ОБ.

Проте, Ахметов продовжує пошук проектів, в які можна було б вкласти кошти напередодні виборів. Він як і раніше надає допомогу Радикальній партії (це видно і неозброєним оком, по великій кількості публікацій за участю Олега Ляшка та рекламних блоків РП в газеті “Сегодня”, що належить олігархові, та участі політиків РП в новинних блоках на його ж каналі “Україна”) , Однак обсяг допомоги скорочується. На певному етапі олігарх міг розглядати співпрацю з проектом Вадима Рабиновича “За життя!” – проте після фактичного відходу від участі в партії Євгена Мураєва, спонсорство взяла на себе “газова” частина ОБ (при кураторстві з боку Банкової, здійснюваного, за даними джерел, нардепом і конфідент власником Roshen, Олександром Грановським).

Ігор Коломойський: Танцює даму

Відомий завдяки фінансово-політичній нестабільності (за останній рік “кинув” відразу два проекти, “Відродження”, яке фінансував на паях з Віталієм Хомутинником, а також “УКРОП”, за який йшли торги з колишнім партнером, Геннадієм Корбаном), олігарх затіяв нову гру. В середині березня нардеп Володимир Ар’єв буквально “за руку” зловив політтехнолога і довірену особу Юлії Тимошенко, Олександра Абдулліна, під час його візиту в Женеву, де сьогодні мешкає олігарх (про те, що зустріч таки відбулася, свідчить той факт, що Абдуллін повернувся на батьківщину в одному чартері з головою Волинської облради Ігорем Палицею, а він в орбіті Коломойського зараз – зірка першої величини).

                                                                                          Ігор Коломойський

Джерела повідомили про наявність рішення, яке, правда, поки не було формалізовані, про початок фінансових взаємовідносин між Коломойським і Юлією Тимошенко. Непрямими “доказами” послужила поява Юлії Тимошенко в прайм-таймі на телеканалі Коломойський “1 + 1”, а також раптове проведення “Батьківщиною” закритого з’їзду 25 березня, присвяченому передвиборчих питань. За даними джерел, на заході були присутні люди, близькі до Ігоря Палиці. Наявність “емісарів” від олігарха може свідчити тільки про одне – фінанси надійшли/надійдуть найближчим часом, і за їх витрачанням встановлюється контроль.

Неофіційно в “Батьківщині”, між тим, прозвучала команда “Свистать всіх наверх!” – багаторічний помічник Юлії Тимошенко (екс-глава її апарату під час перебування прем’єром) Михайло Лівінський почав аудиторську перевірку в регіонах, на предмет лояльності депутатів місцевих рад до “центру” (проглядають буквально кожне голосування: а чи не співпрацював, часом, місцевий осередок з провладними фракціями ). А Юлія Тимошенко, за повідомленнями з її штабу, почала особисто проводити інтерв’ю з потенційними кандидатами в мажоритарники від партії: вона сама визначає, чи варто довіряти “клієнту”, скільки може “важити” його передвиборна агітація (кожен витрачає сам на себе) і скільки їм варто занести в каси на місцях за користування “франшизи” партіъ.

Також, що цікаво, Тимошенко залучає до своєї кампанію умовно іноземний бізнес: її конфіденти проводять переговори з “Арселор Міттал Кривий Ріг”, пропозиція – підтримка Дніпропетровського осередку в обмін на підтримку в боротьбі з Ахметовим і Новинським (на ринку металу йде справжня штовханина ліктями). В її ж підтримку, швидше за все, виступить частина фармацевтичної галузі.

Що цікаво, Ігор Коломойський може розкласти яйця в кілька кошиків. За даними “ОЛІГАРХА”, він планує частково відновити фінансування “Відродження” – але виключно як технологічного проекту, покликаному спрацювати в регіонах “проти” ОБ.

Вадим Новинський: На графських руїнах

Прапор, приспущений Ринатом Ахметовим, піднімає його, позбавлений недоторканності, бізнес-партнер. Зараз Вадим Новинський, раніше викритий в меценатських устремліннях лише щодо Православної церкви, почав освоювати фінансову нішу всередині ОБ, залишеного Ахметовим.

                                                                                                     Вадим Новинський

Поки, безпосередньо на нього орієнтуються лише кілька людей у ​​фракції, але цей вплив зростає. Більш того, Новинський, за деякими даними, зміг “закрити” питання з кримінальним провадженням, відкритим проти нього ГПУ (сама справа про викрадення православного архієпископа Олександра Драбинка, близького до покійного Блаженнішого Митрополита Володимира, за словами джерел, була створена при безпосередній участі позафракційного нардепа Андрій Деркач). Однак натрапив на нову атаку: правоохоронці провели обшуки в “Смарт-холдингу” Новинського у справі про доведення до банкрутства Миколаївського суднобудівного заводу “Океан”, а також домоглися арешту його активів. Джерела вважають це вже більш серйозним “дзвіночком” – олігархові передали “привіт” конфіденти власника Roshen, Ігор Кононенко та Олександр Грановський.

Дмитро Фірташ: Бути б живу

З огляду на втрати олігарха в хімічній галузі (Горлівський “Стирол” залишився на непідконтрольній Києву території і в силу технологічних процесів не може бути запущеним, а решта підприємств не генерують прибуток в обсязі, достатньому для повних розрахунків з кредиторами) і його проблеми з американською Фемідою (звинувачується в дачі хабарів в Індії за право вести розробку титанових родовищ), активність в Україні буде невисокою. Джерело, добре знайоме з інтересами і діяльністю Фірташа в Україні, повідомило, що олігарх планує зберігати вплив в ОБ (але він і зараз відносно невеликий, а ряд депутатів, що були у свій час близькими до нього, зокрема, Михайло Папієв, перестали орієнтуватися на олігарха і його партнера Сергія Льовочкіна). Однак, за непрямими ознаками, можна судити про продовження співпраці Фірташа з рядом гравців, зокрема, партією “За життя!” Вадима Рабиновича (проект фінансується частково за його кошти, втім, останнім часом коштів надходить мало, через що активність невисока).

                                                                                          Дмитро Фірташ

До проектів, спонсорованими людьми Фірташа і Льовочкіна, відносять і “Соціал-Демократичну Партію” Сергія Капліна. Втім, її рекламні бюджети низькі (банери в Інтернеті, а також блоки в кількох газетах не можна назвати повноцінною “революційною кампанією”, на що претендує Каплін) – так що цей проект не особливо обтяжує головних спонсорів.

Костянтин Григоришин: Скупий платить двічі

Витратний і погано капіталізований проект “Самопоміч”, який частково фінансує Григоришин, дав очікувано плідні паростки. З “первинної зупи”, в якій з минулої осені кипіли демсили (ДемАльянс, Воля, Хвиля і т.д.), викристалізувалися контури нового проекту: партія Андрія Садового зрощується з “Рухом нових сил” Михайла Саакашвілі (причіпом до них додається “Громадянська позиція” Анатолія Гриценка).

                                                                                   Костянтин Григоришин

Решта якщо і потраплять на “Ноїв ковчег”, будуть приводити спонсорів з собою і отримувати місця виключно “згідно з купленими квитками”. Вистрілить проект чи ні, сказати складно: за даними “ОЛІГАРХА”, Григоришин лише придивляється до нових горизонтів (для цього за об’єднаннями стежить нардеп Сергій Лещенко, якого називають довіреною особою олігарха). Мабуть, в проект може вкластися і негласний “олігарх №1” Західної Укрїни, президент ФК Карпати Петро Димінський – підконтрольний йому телеканал “ЗІК» дає картинку, комплементарну для Садового і Саакашвілі.

Юрій Косюк: зародилася зерно

Аграрна партія, ТОП-спонсором якої до недавнього часу був агроолігарх і радник АП, отримує нових інвесторів. А сам Косюк хоч і залишається в числі вкладників (і бенефіціарів), від проекту відходить.

                                                                                               Юрій Косюк  

Джерела, близькі до Романа Безсмертного (він не тільки колишній нардеп і посол в Білорусі часів “Мінських угод”, а й досвідчений політтехнолог, який “кував” ще “Нашу Україну” зразка 2004 року ), повідомляє про появу на горизонті нових інвесторів. Хто саме, поки не говорять – за непрямими ознаками можна визначити, що це сімейство Вадатурських (компанія “Нібулон”) і Андрій Веревський (“Кернел”). Їм, мабуть, і належно “тягнути” на собі агропроект, цільове призначення якого – бути штучно накачаним голосами і відкусити у “Батьківщини” голоси в аграрних регіонах Центральної і Південної України.

Сергій Тарута: Особистий джихад

Екс-губернатор Донецької області знову на коні. Змінивши оточення, політтехнологів (попередні, до слова, пішли від нього зі скандалом, назвавши “сепаратистом” за мирний проект, запропонований олігархом Західу) і прес-службу, Тарута рушив освоювати політичні рубежі.

                                                                                          Сергій Тарута

Пробним каменем стане політичний проект з дискусійною назвою “Основа” (в кулуарах вже жартують: на арабській мові воно звучить так само, як “Аль Каїда”). До участі в проекті Тарута покликав кількох бізнесменів з Харкова і Донецька. У нього ж може вкластися Віталій Антонов (“Галнафтогаз”). Та й сам він, всупереч скептичним оцінками, зовсім не є бідним. Але головна проблема не в грошах. Сам регіон, в якому олігарх побачив “ядро” електорату, по невдалому збігу обставин є тим же ж регіоном, в якому буде збирати жнива ОБ (або інший проект, в якому буде присутній Рінат Ахметов). Тому Таруту, в кращому випадку, чекає об’єднання з “Батьківщиною”.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE