Politerno > Статті > Україна і світ > Друзям – все, ворогам – закон. Чому Зеленський боїться звільнити Баканова

Друзям – все, ворогам – закон. Чому Зеленський боїться звільнити Баканова

  • 26 Травня, 2020
  • 979 Переглядів
  • 0

Однією з головних новин останніх днів слід визнати, безсумнівно, випуск програми “Схеми: корупція в деталях”, де журналісти виявили красномовний факт: виявляється, “голова СБУ Іван Баканов займає керівну посаду в іспанській фірмі, що заборонено антикорупційним законодавством”.

Навряд чи ця новина когось сильно шокувала. Про те, як Володимир Зеленський і його найближче оточення ставляться до необхідності дотримуватися законів, і без того відомо всім, кого цікавить ця тема. Проте, факт, виявлений журналістами “Схем”, дійсно красномовний.

Скандал, який б’є по Зеленському

Це факт перш за все не про Баканова, а саме про Зеленського. Бо саме Зеленський 22 травня 2019 року, через день після своєї інавгурації, своїм указом призначив Баканова першим заступником голови СБУ – начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ. У свою чергу, Верховна Рада 29 серпня саме за поданням Зеленського призначила Баканова на посаду голови СБУ.

Тим часом, статтею 25 закону “Про запобігання корупції” посадовим особам СБУ прямо заборонено займатися підприємницькою діяльністю, а також “входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку”. І якщо Баканов був призначений в СБУ в порушення антикорупційного законодавства, то винен в цьому не тільки Баканов, але в першу чергу той, хто його призначив, тобто Зеленський.

Баканов, як з’ясували журналісти “Схем”, займає керівну посаду в іспанській фірмі Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada (в перекладі – “Нова Зелена земля”), зареєстрованій в провінції Жирона. З 2015 року і до цього дня Баканов займає в ній посаду “administrador único”, тобто одноосібний адміністратор, особа, уповноважена на всі дії від імені фірми. Про це свідчить актуальна виписка з реєстру юридичних осіб Іспанії, оприлюднена “Схемами”.

Таким чином, мова йде не тільки про порушення законодавства при призначенні Зеленським голови СБУ, а й про те, що антикорупційний закон продовжує порушуватися Бакановим донині. У Державному реєстрі юридичних осіб провінції Жирона журналістам підтвердили, що Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada – фірма діюча і не вважається ліквідованою. Посада “administrador único”, яку займає Баканов, за іспанським законодавством є посадою одноосібного керівника компанії, він приймає всі рішення, на нього покладені всі права і обов’язки по відношенню до діяльності компанії.

В СБУ відреагували на розслідування “Схем”. Як саме – процитуємо публікацію на українському сайті “Радіо Свобода”. “Іван Баканов відмовився від окремого інтерв’ю з цього приводу, але прес-служба СБУ надала такий письмовий коментар: “Широко відомий факт, що задовго до призначення на посаду голови СБУ Іван Баканов успішно займався бізнесом. У тому числі і за кордоном. Однак наголошуємо, що, дотримуючись вимог закону, він не займається комерційною діяльністю з моменту призначення на державну посаду. Компанія “NUEVA TIERRA VERDE SOCIEDAD LIMITADA” офіційно припинила свою діяльність в 2019 році, що відображено у відповідному реєстрі юридичних осіб”, – відзначили в прес служба СБУ.

На аргумент, що в Державному реєстрі Іспанії ця компанія значиться як неліквідована, а Іван Баканов до цих пір є її чинним одноосібним адміністратором, в прес-службі СБУ зазначили, що з цим питанням “будуть розбиратися”. Також, незважаючи на прохання журналістів, їм не надали підтверджень, що Іван Баканов здійснював будь-які дії для виходу з керівного органу цієї компанії з моменту призначення на високу державну посаду.

Що спільного між Зеленським та Іспанією

Що в такій ситуації повинен був би зробити Зеленський? Він мав би публічно заявити, що Баканов відсторонюється від посади в СБУ, поки не піде з посади в іспанській фірмі. Все дуже просто – або СБУ, або бізнес, антикорупційне законодавство не допускає інших варіантів. Раніше Зеленський міг би ще виправдовуватися, що він “не знав” про те, що Баканов продовжує очолювати іспанську фірму. Але зараз у нього такого виправдання немає.

І ось тут з’ясовується найголовніше. Здавалося б, питання не варте виїденого яйця. Баканов прийшов в СБУ ще рік тому. За цей час він цілком міг би встигнути передати керівництво іспанською фірмою комусь іншому. Якщо ж він цього не спромігся зробити, то зараз, коли ця історія спливла, Зеленський міг би дотриматися формальної законності. Зрештою, якби тимчасово на чолі СБУ став хтось, пов’язаний з Бакановим, або хтось із людей самого Зеленського, то ніяких суттєвих змін в плані підконтрольності СБУ Зеленському не відбулося б.

Чому ж Зеленський замість цього волів ігнорувати скандал? Тут є дві можливих відповіді.

Перша полягає в тому, що іспанська компанія, якою керує Баканов, пов’язана із Зеленським. Як пояснюють “Схеми”, “засновником компанії виступає кіпрська компанія Davegra LTD, якою володіє Андрій Яковлєв, автор “Студії Квартал-95″, де працював Володимир Зеленський до президентства”. Не виключено, що іспанська компанія настільки важлива для Зеленського, що йому неодмінно потрібно, щоб керував нею саме Баканов.

Інша можлива відповідь теж говорить про іспанські інтереси Зеленського. Точніше, про його політичні уподобання. Каудільйо Іспанії Франсиско Франко, що правив в 1939-1975 рр., одного разу сформулював суть свого режиму: “Друзям – все. Ворогам – закон”. Саме цю формулу впроваджує в Україні Зеленський.

Якби Зеленський хоча б зробив вигляд, що ву ситуації з Бакановим дотримується букви закону, тобто, що “друзям – закон”, це послужило б сигналом, що режим Зеленського сиплеться. А Зеленський цього вкрай не хоче.

На його прес-конференції 20 травня ми бачили чітко реалізацію формули “Друзям – все. Ворогам – закон”, коли про “плівки Лероса”, які стосуються братів Єрмаків (тобто друзів президента), Зеленський говорив як про якісь дрібниці, негідні уваги, а про “плівки Деркача”, які стосуються Петра Порошенка і Джо Байдена, говорив мало не як про незаперечний доказ провини Порошенка в державній зраді.

До слова, на тій самій прес-конференції Зеленський висловився на адресу “Схем”, підкресливши, що це “журналісти, які фінансуються навіть не Україною, а іншими державами”. Якщо врахувати, що “Радіо Свобода” фінансується Конгресом США, то доводиться припустити, що після розслідування “Схем” про Баканова в число недругів Зеленського потрапили і американці. І цей вибір буде підштовхувати Зеленського до реалізації в Україні планів Путіна.

Резюмуючи, відзначимо, що всі ці сигнали, послані Зеленським, чітко побачили місцеві еліти. Справа в тому, що формула “Друзям – все. Ворогам – закон” ставить їх перед дилемою: або повністю підкорятися режиму Зеленського, або чинити опір (бо всі, хто не підкоряться, потраплять до списку ворогів). І це означає, що майбутні через п’ять місяців місцеві вибори можуть набути характеру дуже запеклої сутички.

Юрій Вишневський, політичний оглядач

Читайте також: Шанс для Хорошковського і Тігіпка. Як влада вирішила змінити люстрацію в Україні

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

POLITERNO FULL

Приєднуйтесь до нас у Телеграм

ПЕРЕЙТИ
CLOSE