Politerno > Статті > Україна і світ > Що таке союз “Тримор’я” і чому туди не кличуть Україну

Що таке союз “Тримор’я” і чому туди не кличуть Україну

  • 7 Липня, 2017
  • 2994 Переглядів
  • 0

Єдність ЄС може опинитися під загрозою через нового об’єднання під егідою США – союзу держав Східної Європи

Напередодні зустрічі лідерів “Великої двадцятки” в Гамбурзі американський президент Дональд Трамп прилетів на саміт до Варшави благословляти новий союз – так зване “Тримор’я”, куди входять 12 країн ЄС Центральної і Східної Європи, які межують з Балтійським, Адріатичним і Чорним морями.

“Міжсобойчик” включає чотири держави Вишеградської групи – Польщу (неформальну главу союзу), Чехію, Словаччину та Угорщину, три прибалтійські країни – Литву, Латвію та Естонію, а також Хорватію, Австрію, Словенію, Болгарію і Румунію.

Газ, труба і розбіжності з Брюсселем

Більшість коментарів навколо створення “Тримор’я” зводиться до двох моментів.

Перший – цей проект трактується як створення об’єднання країн Східної Європи, яка хоче “качати права” перед Брюсселем і державами Західної Європи, спираючись на підтримку США, створити альтернативний центр впливу в Євросоюзі на тлі розбіжностей Трампа і Меркель, неформального лідера ЄС.

“На саміті у Варшаві Трамп отримає шанс перетягнути на свою сторону 12 країн “нової” Європи – на противагу “старої”, де американського президента не люблять і не розуміють”, – вважає Андрій Колесников, співробітник Центру Карнегі.

Тим більше, що між Брюсселем і Варшавою уже давно тліє конфлікт з політичних, економічних питань та з-за розподілу біженців.

“У Польщі останнім часом з’явився ряд упереджень щодо ЄС, – вважає Джуді Демпсі, експерт ресурсу “Стратегічна Європа” – Ярослав Качинський, лідер правлячої партії “Право і справедливість” заявив в недавньому інтерв’ю, що хоче повернути суверенітет і владу з Брюсселя в Варшаву.

Всього кілька місяців тому Польща перебувала у великій компанії євроскептичних і популістських рухів в Європі. Але вибори в Нідерландах і, особливо, у Франції в поєднанні з катастрофічним безладом, який Британія взяла на себе, проголосувавши за вихід з ЄС, послабили позиції Польщі”.

Відносини Варшави і Брюсселя зіпсувалися після приходу до влади партії “Право і справедливість”, яку звинувачують в авторитаризмі. “Рішучість партії “Право і справедливість” обмежити повноваження незалежних інститутів країни таких, як конституційний суд, засоби масової інформації і судової системи, підсилює ізольованість Варшави в ЄС”, – говорить Демпсі.

Ще однією метою нового об’єднання називається перешкоджання розвитку зв’язків між Росією і країнами Західної Європи. В тому числі, і створення перешкод по транзиту російського газу в Західну Європу.

“Головне завдання перекрити подачу російського ринку на Європейські ринки. Про це сьогодні у всіх місцевих газетах і ЗМІ. Для України членство обійдеться досить дорого – тільки втрата російського транзиту газу – це близько 2 млрд доларів щорічно”, – написав у себе в ФБ Олександр Ланецький, керуючий міжнародною консалтинговою компанією з Литви.

Відзначимо, що це співвідноситься з планами США налагодити поставки американського скрапленого газу в ЄС, замінивши їм газ російський. Про що Трамп прямо натякнув під час виступу на площі у Варшаві 6 липня: “Ми експортери енергоресурсів. Якщо вам знадобляться енергоресурси, зателефонуйте нам, ми готові укласти додаткові контракти в будь-який час”.

Чому не покликали Україну?

Україну на саміт альтернативного ЄС не покликали навіть в якості гостя, хоч Київ, за даними близьких до Банкової джерел, дуже прагнув туди потрапити. В першу чергу – щоб ще раз спробувати переговорити з Трампом перед його зустріччю з Путіним на G20.

Формально в Варшаві пояснили – Україна не входить в ЄС, хоча справжньою причиною відмови могла стати як напруженість у відносинах з Польщею, яка заявила, що Україна не увійде до Європи з Бандерою, так і конфлікт з Росією.

А серед членів “Тримор’я” немає єдності з питання відносин з Москвою через її участь в українських подіях. Як припустила в блозі на “Українській правді” Альона Гетьманчук, директор Інституту світової політики, “щоб бути запрошеним на саміт “Тримор’я”, потрібно бути не тільки членом ЄС, але і не воювати з Росією”.

При цьому експерт вважає, що це можливо не так вже й погано, враховуючи настороженість, з якою в Брюсселі сприймають “Тримор’я”.

“Не дивлячись на всі заяви учасників ініціативи, це ніяка це не спроба створити альтернативний ЄС, багато в Брюсселі та Берліні сприймають цю ініціативу як таку, яка – свідоме чи несвідомо – націлена на посилення дезінтеграційних процесів в Євросоюзі.

Чи потрібні Україні зайві проблеми з Брюсселем і Берліном через ініціативу, з якої ще невідомо щось взагалі вигорить в практичному сенсі? Думаю, відповідь очевидна”, – пише Гетьманчук.

“Україну не запросили через інфантильність нашої влади, яка повинна на офіційному рівні захищати рівне партнерство і економічні переваги перебування країни в такому альянсі, замість перенесення всіх акцентів в політичну площину, що і зумовило таку поведінку польської влади.

Але головний діалог ще попереду, тому що ні у кого із зацікавлених сторін поки немає кінцевого плану дій”, – сказала Ірина Верещук, президент Міжнародного центру Балто-Чорноморських досліджень і консенсусних практик, яка була присутня на саміті “Тримор’я”.

Чи виживе “Тримор’я” без грошей ЄС

Дійсно, експерти розходяться в прогнозах про життєздатність “Тримор’я” і його потенціал переродитися в потужний союз всередині Євросоюзу з перспективою масового виходу на кшталт “брексіта”.

Головне питання – це гроші. Фінансово та економічно країни Східної Європи тотально залежать від розвинених країн ЄС. І поки не видно, хто може замінити Брюссель і Берлін в якості донора.

“Хіба що в справу втрутиться Китай, який стає важливим інвестором в регіоні, – пише Джуді Демпсі. – Китайські інвестиції в якійсь мірі замінюють цим країнам залежність від російських енергоносіїв. Але такий розвиток подій навряд чи влаштує Трампа”.

Втім, поки що “трьохморці” не заявляють про свої амбіції на створення окремого союзу всередині ЄС, а хочуть домогтися більше грошей від Брюсселя.

“Ні в кулуарах саміту, ні публічно про новий союз держав як альтернативу ЄС не йдеться. Швидше це спроба отримати нові програми фінансування з ЄС для поглиблення співпраці між державами в проекти інфраструктури і безпеки, – розповіла “Strana.ua” Ірина Верещук.

– Польща шукає союзників для переговорів з керівництвом ЄС, де заправляють країни Західної Європи. Також Варшава переконана, що наростила досить сили, щоб показати своїм більш вагомим партнерам (Німеччині і Франції), що вона повністю контролює ситуацію і може запропонувати свої рішення, за умови фінансування таких проектів Європою”.

Правда, серед країн “Тримор’я”, схоже, немає єдності з приводу майбутнього проекту. Частина держав не хоче сваритися в Німеччиною і сумнівається в необхідності союзу з Варшавою.

“Прага не готова приєднатися до ініціативи Польщі, вважаючи, що вона хоче з країнами Центральної та Східної Європи змонтувати коаліцію проти Німеччини і Франції”, – сказав Міхал Кокот, празький кореспондент “Газети Виборчої” з посиланням на джерела в чеських дипломатичних колах .

У Польщі побоюються союзу Трампа і Качинського

Втім, неоднозначну реакцію ідеї “Тримор’я” викликають і в ліберальних колах Польщі, які знаходяться в жорсткій опозиції до правлячої партії “Право і справедливість” Качинського. В першу чергу побоювання викликає курс на згортання демократії, який може вільно чи мимоволі підтримати Трамп.

“Якщо президент США – мовчки або безпосередньо – схвалить заміщення в Польщі і в Угорщині демократії західного типу електоральної системою путінського типу і одночасно підтримає  “Тримор’я”, тобто блок пострадянських країн, які виступають проти Заходу, це буде означати повернення США до ялтинської геополітики, тобто відродженню російської сфери впливу в Східній Європі”, – пише автор “Газети Виборчої” Яцек Жаковський.

На його думку, нинішня політика партії Качинського за своєю суттю ближче до російських зразків, ніж до ЄС.

Вікторія Венк для Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE