Politerno > Статті > Україна і світ > Тарифи, земля, формула Штайнмайєра. Хто, як і навіщо спробує восени розхитати владу Зеленського

Тарифи, земля, формула Штайнмайєра. Хто, як і навіщо спробує восени розхитати владу Зеленського

  • 19 Серпня, 2021
  • 1102 Переглядів
  • 0

Все голосніше лунають прогнози, що сезон осінь-зима буде політично гарячим. Прогнозуються великі протести з причин не тільки політичних, а й економічних – перш за все, через зростання тарифів, а також продаж землі.

Не виключається варіант, що від протестів можуть перейти і до спроби серйозно послабити владу президента Володимира Зеленського або ж взагалі усунути його від керівництва країною.

Принаймні, сил, незадоволених ним, більш ніж достатньо.

Президент, зміцнюючи свою владу, веде фронтальний наступ практично в усіх напрямках. Завдаються удари по певним представникам олігархату, і по націоналістам, і по ОПЗЖ, і по Порошенкові, і по Тимошенко, і по Кличку (його хочуть відправити у відставку з поста глави КМДА), і по спікеру Разумкову, відставку якого посилено готують на Банковій. У міжнародній політиці теж на усіх фронтах деструктив, окрім хіба що британського напрямку.

Тобто бажаючих змінити хід політичних подій в країні з їх нинішньої траєкторії більш ніж достатньо.

Чи призведе це бажання до реальних змін і як має намір реагувати на загрозу влада, у матеріалі.

Репетиція “Нацкорпуса”

Акції вже намічені на найближчий час.

У суботу, 14 серпня, під Офіс президента вийшла ультраправа партія “Національний корпус”. Протестувала вона проти прийдешньої “капітуляції”.

“Порядок денний нового політичного сезону восени почнеться з питання Донбасу і Криму: від України вимагають імплементації формули Штайнмайера і подачі води в окупований Крим. Тим часом керівництво країни готує капітуляцію на фронті: військовим забороняють відповідати на обстріл ворога, позбавляють премій і навіть штрафують за недотримання “режиму тиші”. Зеленський розуміє, що ми – патріоти, ветерани, націоналісти – не дамо йому піти на зрадницькі умови і здати державні інтереси України. Щоб розв’язати руки, влада репресує активний прошарок суспільства, тих, хто першими стають на безкомпромісний захист країни”, – йдеться в заяві НК.

Також акції викликані недавніми арештами топових членів “Нацкорпуса” в Харківській області.

Цим, за версією націоналістів, влада почала зачистку патріотів, готуючись до “здачі національних інтересів”.

Харківський осередок НК звинувачують у рекеті, погрозах і насильстві, а також інших злочинах. Після відставки Арсена Авакова з посади міністра внутрішніх справ “Нацкорпус” втратив опіку з боку правоохоронних органів, і ним відразу зайнялася СБУ з вертикалі президента.

“Ця зачистка окремих праворадикальних груп відповідає загальному тренду закручування гайок в країні. Влада зачищає ці елементи не тому, що вони будуть заважати реалізовувати Мінські угоди – найближчим часом влада не збирається це робити, а тому, що вони конкуренти в боротьбі за контроль над “вулицею” (тобто вуличними протестами. –  ред.). Нацкорпус хоче максимально політизувати ситуацію, наполягаючи, що б’ють патріотів. І не тільки “Нацкорпус”. Свій “ультиматум” Зеленському щодо “Мінська” висунув лідер “Свободи” Олег Тягнибок, анонсувавши свою акцію в Києві 28 серпня. Це спроба зіграти на випередження. Якщо прийдуть за Тягнибоком і Ко, вони скажуть, що все це через їхні вимоги до влади не допустити “капітуляції”, – коментує політолог Руслан Бортник.

До того ж ще очікується “марш ветеранів” 24 серпня в Києві.

Проросійські коментатори вважають, що звинувачення в “капітуляції” не надто “підходять” Зеленському, мовляв, він перехопив гасло “Ні капітуляції!” і сам говорить про “червоні лінії”, рух в НАТО і т. д.

Втім, так було до угоди між США та Німеччиною щодо “Північного потоку-2” в пакет до якої, і це очевидно, увійшла імплементація в українське законодавство “формули Штайнмайєра”.

Джерела, близькі до Офісу президента говорять, що ніяких серйозних кроків щодо виконання політичної частини Мінських угод з української сторони поки що не намічається.

У відповідь на заклики Німеччини щодо впровадження в українське законодавство “формули Штайнмайера” спікер української делегації в ТКГ і радник глави ОП Арестович заспокоїв, що таке впровадження дійсно готується, але там буде прописано проведення виборів тільки після передачі Україні контролю над кордоном (що повністю суперечить “формулі Штайнмайера”).   

Звісно, усе може змінитися дуже швидко і поява законопроєкту, який запроваджуватиме скандальну формулу, з’явиться і протиснеться блискавично, як це вже на раз було за нинішньої влади, скажімо, як з тією ж землею чи податковими змінами.

Інше питання, що подальші акції протестів в країні покажуть, наскільки вірно МВС, після відставки Авакова, готове служити Офісу президента.


“” Читайте також: Донбас в обмін на транзит. Як і чому Німеччина спонукає Київ погодитися на “формулу Штайнмайєра”


Тарифне питання і земля

Найбільш перспективними виглядають соціально-економічні протести. Зокрема, пов’язані з можливим збільшенням тарифів на комунальні послуги.

Влада таку загрозу, судячи з усього, усвідомлює, а тому і вживає популістські заходи.

Так, людям обіцяють знизити ціни на електрику – правда, тільки економним споживачам. А іншим – принаймні не підвищувати.

“Знижка” важлива з політтехнологічних причин, вважає економіст Олексій Кущ.

“Для влади це буде аргументом в суперечках з тими, хто звинувачує її в “тарифному геноциді”. І це піар самого президента: не дарма прем’єр Шмигаль заявив привселюдно, що зменшення ціни на електроенергію для окремих споживачів – це ініціатива Зеленського”, – коментує експерт. 

При цьому поки немає ніякого розуміння, що влада робитиме з тарифами на опалення через подорожчання газу. Саме вони, за прогнозами, можуть нанести головний удар по платежах українців. 

Не виключено, що над цим влада також працюватиме, хоча тут проконтролювати ситуацію буде складніше, ніж з електрикою – занадто багато окремих підприємств теплокомуненерго. Та й контроль над ситуацією в НАК “Нафтогаз” ставленик Банкової Юрій Вітренко так до кінця і не узяв (на ключових постах там зберігається ще стара команда).

Хоча трохи часу в уряду ще є – перші повноцінні платіжки з новими цінами на опалення повинні прийти лише в грудні.

Ще одне питання – земля.

Джерело в колах аграрного бізнесу прогнозує на осінь цілу низку скандалів, пов’язаних з рейдерськими захопленнями землі. “Відразу після закінчення збору врожаю почнеться переділ”, – прогнозує він.

Це також може стати додатковим фактором для підняття хвилі невдоволення.


“” Читайте також: Тариф на електроенергію зменшать. Чому подорожчає все інше


Олігархи і Байден

Втім, привід для протестів завжди можна знайти. Це може бути, наприклад, якийсь черговий “заліт” когось із влади, великий корупційний скандал або ще щось, що викличе масове обурення.

Питання в тому, хто цей процес підхопить, розігріє і очолить.

З одного боку, поки що якісь яскраві лідери у процесу не проглядаються. Як і перспективи об’єднання різнорідних супротивників Зеленського в єдиний фронт. Поки що.

“Банкова веде війну проти всіх. Всі в обороні, але кожен захищається поодинці – Кличко, Разумков, Медведчук, Порошенко, Аваков. Загальний фронт опору опозиції може виникнути заради якоїсь мети, і тоді можливі численні акції”, – вважає політолог Вадим Карасьов.

З іншого боку, найбільш тривожним для Зеленського є зростання невдоволення ним в олігархічному середовищі. Особливо зі сторони Ріната Ахметова, з яким до цього часу Зеленський дуже вдало співпрацював, але на догоду “енергетичних інтересів” іншого олігарха, Ігоря Коломойського, змушений був поконфліктувати. Спроба прийняти закон про олігархів, а також підвищити податки для експортних виробництв (зокрема, на руду) також були сприйняті Ахметовим дуже болісно. Втім, за нашими даними, Банкова зуміла заспокоїти олігарха, що згадані ініціативи – не більше ніж необхідний піар президента, вимушені кроки. Принаймні, телеканали власника ДТЕКу в атаку на Зеленського не пішли, і навпаки, на одному з них експрессекретарка президента Юлія Мендель веде програму про “деолігархізацію” і агітує українців проти революцій.

Інших, дрібніших олігархів, турбує те, що президент увійшов у смак щодо введення санкцій через РНБО – коли без суду і слідства можна знищити будь-яку ФПГ з усіма підприємствами та телеканалами.

“Багато хто хотів би, щоб Зеленський не відчував себе настільки всесильним. Настрої чимось нагадують 2013 рік, коли всі боялися тотального домінування Сім’ї Януковича”, – говорить джерело в колах великого бізнесу.

Ці настрої можуть мати цілком конкретні наслідки для Зеленського з урахуванням того, що олігархат володіє найбільшими телеканалами, які можуть круто розгорнути інформаційну повістку проти президента. Що, природно, розігріє протестну активність. Адже навіть не надто впливова група, яка володіє значним ресуросом і медіа, може завдати вкрай неочікуваного і болючого удару по позиціям влади. Тут слід пригадати, що й Коломойський за часів Януковича не міг зрівнитися за впливом ні з тим же Ахметовим, ні з Фірташем чи Пінчуком. І все ж зіграв одну з основних ролей у поваленні режиму в 2013-14 роках. 

Якщо основних гравців Зеленський поки що влаштовує, то є й вкрай незадоволені тим, що відбувається.

За словами джерела в політичних колах, в ідеальному варіанті більша частина української еліти хотіла б бачити перехід до парламентської республіки.

“Поки сигнали звідти йдуть неоднозначні. З одного боку, вкрай скептичне ставлення до Зеленського. З іншого боку, у американців є побоювання що-небудь міняти через загрозу дестабілізації і втрати керованості країною”, – говорить джерело.

В цьому плані певну роль зіграє результат переговорів Зеленського з Байденом.

“Якийсь час всі чекатимуть звісток про домовленості, з’ясовуватимуть для себе підсумки їхньої зустрічі”, – вважає політолог Руслан Бортник.

Якщо сигнали щодо переговорів стануть поганими для Зеленського, це закономірно послабить його позиції і може призвести до усунення.

Тому не виключено, що влада спробує, принаймні в плані піару, максимально відпрацювати його візит в США. Плюс до цього, всіма силами стримати зростання тарифів, а також встановити керованість над силовою вертикаллю і процесами на вулиці. Власне, від того, як з цим завданням впорається влада і що зможуть їй протиставити противники Зеленського, і залежить результат майбутнього політичного сезону.


“” Читайте також: Підготовка до осені і візит Меркель. Чому Зеленський хоче терміново зняти Кличка


 

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE