Politerno > Україна і світ > Третя частина “плівок Медведчука”: як він купував вугілля в ОРДЛО під “дахом” Порошенка

Третя частина “плівок Медведчука”: як він купував вугілля в ОРДЛО під “дахом” Порошенка

 • 1 Червня, 2021
 • 185 Переглядів
 • 0

Журналісти Bihus.info випустили третю частину записів телефонних розмов людини з голосом, схожим на голос лідера партії ОПЗЖ Віктора Медведчука, яка домовлялася про постачання вугілля від окупантів.

У своїх розмовах кум президента РФ Володимира Путіна нібито домовлявся з лідерами бойовиків – Олекандром Захарченком та Володимиром Кононовим про постачання вугілля з окупованих територій.

“І поки влада запевняла, що Україна купувати вугілля у бойовиків не буде, Медведчук уже два місяці вів переговори”, – йдеться в сюжеті.

З контексту зрозуміло – в цей час Росія пропонує формулу: Україна купує вугілля на окупованих територіях і в Росії – і так закриває дефіцит палива, який утворився через захоплення частини Донецької і Луганської областей.

Разом з тим, станом на листопад 2014-го Україна вже кілька місяців возила вугілля для державних теплоелектростанцій з Південно-Африканської Республіки. Це була альтернатива паливу з держави-агресора.

Але в листопаді 2014 до африканського вугілля виникли претензії в президента Петра Порошенка. Він заявив на засіданні РНБО, що африканське вугілля дороге і не горить. Було відкрито кримінальне провадження, почалися допити міністра енергетики і керівників держпідприємств, які брали участь в закупівлі.

Саме після скандалу з африканським паливом, судячи з плівок, вугілля для державних ТЕС почали возити з окупованих територій.

У той час в уряді натякали, що буде саме так. “Той обсяг вугілля, котрий ми постачаємо із ПАР в якості диверсифікації – можливо, він комусь заважає,” – заявляв Володимир Зіневич, на той час – директор ДП “Укрінтеренерго”“Считаю, что кампания, развернутая против поставки угля из ЮАР, против Минтопенерго …есть кампания, которая обеспечивает интересы поставить нас в зависимость от Российской Федерации, от этих лжеорганизаций ДНР и ЛНР,” – говорив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

У телефонній слухавці Медведчука в цей час обговорювалось, як виглядатиме схема купівлі вугілля у самопроголошених республік державними ТЕС.

В опублікованих розмовах Медведчук нібито говорить заступнику глави уряду РФ Дмитру Козаку, що Україна буде купувати вугілля в бойовиків ДНР/ЛНР через фірму посередника, яка потім буде продавати вугілля Центренерго. Також кум Путіна пропонував постачати з України на окуповані території, як обмін на вугілля, продовольство. На що в Росії відповіли, що там потрібні гроші.

Надалі стане відомо, що фірми з орбіти Медведчука займалися поставками окупованого вугілля державним ТЕС під виглядом африканського, а також возили на ТЕС російське вугілля. Зокрема, ідеться про щонайменше дві компанії з Гонконгу – Arida Global Limited і Cortex Sales Limited, про зв’язок з якими Медведчука, писали ще в попередні роки.

Також, за даними Bihus.info, Медведчук переконував Кремль шантажувати Україну дефіцитом вугілля. Крім того, в розслідуванні йдеться, що гроші бойовикам за вугілля з окупованих територій возила Служба безпеки України. А контролював передачу грошей сам Медведчук. Перший транш відправили бойовикам 31 грудня 2014 року, а другий мав бути 5 січня.

“Після передачі грошей бойовики не відправили вугілля в Україну, і перед другим траншем Медведчуку довелося просити Москву вплинути на своїх маріонеток”, – йдеться в розслідуванні.

І після наказу Кремля вугілля таки відправили в Україну.

Журналісти відзначають, що поставки вугілля з окупованих територій маскували, а в ланцюг перепродажів з часом додавали все більше фірм. Однак деякі контракти фірм з орбіти Медведчука з державними ТЕС можна встановити точно.

Bihus.Info відшукали щонайменше два договори про поставки вугілля на державні ТЕС компанією Arida Global Limited на загальну суму понад 290 млн грн. Це контракт від серпня 2015, за яким Arida отримала 54,5 млн грн, і договір від листопада 2015, за яким вона ж отримала 237 млн. Обидва контракти укладені з “Укрінтеренерго”, яка купувала вугілля для “Центренерго”.

За даними журналістів, посередництво на вугіллі принесло Медведчуку третину мільярда гривень.Діліться у соцмережах:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь