Politerno > Статті > Україна і світ > Перевірять Деркача, Луценка і Порошенка. У справі про втручання України у вибори США новий виток

Перевірять Деркача, Луценка і Порошенка. У справі про втручання України у вибори США новий виток

  • 2 Червня, 2021
  • 859 Переглядів
  • 0

“Українагейт” у США отримав новий поворот, який загрожує звинуваченнями проти українських політиків в спробі вплинути на американські вибори на користь Трампа. 

Газета New York Times дізналася про розслідування можливого втручання України у вибори 2020 року. За даними обізнаних джерел, українські політики підозрюються в розповсюдженні “необґрунтованих заяв про корупцію” щодо президента Джо Байдена по декількох каналах, в тому числі через Руді Джуліані, адвоката екс-президента США Дональда Трампа. 

Серед цих політиків можуть бути колишній генпрокурор Юрій Луценко і нардеп Андрій Деркач, які контактували з Джуліані і ділилися з ним інформацією про роботу Байдена в Україні за часів його віце-президентства за президентства Обами і можливої ​​корупції при працевлаштуванні сина Хантера в українську газову компанію “Бурісма”. 

“Федеральних прокурорів в Брукліні у Нью-Йорку зацікавила поїздка Джуліані в Європу в грудні 2019 року, коли він зустрівся з кількома українцями (Деркач, Луценко, інший екс-генпрокурор Віктор Шокін, нардеп Олександр Дубінський, – ред.)”, – повідомляє New York Times.

Сам Джуліані проходить плюс до цього за звинуваченням в незаконному лобізмі, в якому червоною ниткою проходить український слід.

В рамках цієї справи американські прокурори отримали доступ до електронної пошти та інформації з електронних носіїв Луценка і екс-глави Держфіскальної служби Насірова (судячи з усього, доступ дав Google і Apple – частину даних вилучили через iCloud). В поле зору силовиків, судячи з витоків з американських ЗМІ, потрапив також екс-президент Порошенко, який, ймовірно, санкціонував контакти Луценка з Джуліані. 

“Обидва розслідування мають схожий склад персонажів і в деякій мірі перетинаються. Чи пред’являть звинувачення комусь із українців, поки неясно, справа розслідується”, – пише видання.

Що означає новий виток “Украінагейта”, у матеріалі.

 

Під ударом – Луценко, Порошенко, Єрмак, Насіров  

Отже, українські політики проходять у двох справах – по втручанню в вибори 2020 року і по справі Джуліані.

Адвоката колишнього президента США підозрюють в тому, що він домагався зняття американського посла в Україні Марі Йованович не для того, щоб активізувати в інтересах Трампа розслідування проти Байдена в Києві, як раніше усі думали, а (незважаючи на всю саркастичность такого припущення) нібито виконуючи замовлення Луценка. При цьому нібито ще й отримавши від нього гроші, що і є, за версією американських прокурорів, незаконний лобізмом на користь іноземних осіб. 

Під час процедури імпічменту Трампа Йованович говорила про “кампанії цькування”, яку нібито розгорнув проти неї Джуліані. Вона також розповіла, що Джуліані контактував з Луценком, і вони планували спільні дії проти неї.

Джуліані ж раніше звинуватив Йованович в кришуванні антикорупційних органів і в розкраданні в Україні американської допомоги за часів Петра Порошенко. Йшлося про 5 млрд доларів, які “освоїли” під крилом “Маші”.

У Джуліані відкидають звинувачення в “роботі на Луценка”.

“Ну це просто смішно і повна маячня. Таким чином проти Джуліані хочуть сфабрикувати справу, щоб потім вийти на Трампа. Але, повірте, рано чи пізно все одно спливе вся правда про спрви Байдена в Україні. Також Джуліані зібрав докази того, як при Йованович розкрадалися 5 млрд американської допомоги, велика частина якої була освоєна грантовими організаціями. І, можливо, ці викриття будуть в центрі наступних виборів”, – зазначило джерело, близьке до Джуліані. 

Сам юрист колишнього президента наполягає на тому, що його діяльність в Україні велася від імені Трампа, а не будь-якого іноземної юридичної або фізичної особи.

У документах справи Джуліані фігурує і нинішній глава Офісу президента Андрій Єрмак. Вже вийшли друком стенограми його розмови з Джуліані в липні 2019 року, де соратник Зеленського (в той час – радник президента з міжнародних справ) обіцяє почати розслідування проти сина Байдена, як це просила тодішня американська адміністрація.

Правда, як відомо, ніхто нічого розслідувати так і не почав. Та й сама розмова вже відбулася після звільнення Йованович.

Але саме по собі, безумовно, це не додасть очок голові Офісу президента України в очах нинішньої влади США. Те ж стосується і Порошенка з Луценком.

І хоча жоден з фігуруючих в “справі Джуліані” українців поки не був звинувачений в правопорушення з боку федеральних органів влади, американські слідчі вже всерйоз взялися за Луценка, а за ним, можливо, під удар може потрапити і Порошенко, ім’я якого фігурує в місцевих ЗМІ.

Прес-секретар Луценка заявила виданню, що він діяв відповідно до українського законодавства і був відкритий для спілкування з правоохоронцями США.

Насіров, за даними The Wall Street Journal, був інвестором в проєкт нерухомості, який підтримував американський бізнесмен українського походження Лев Парнас, який співпрацював з Джуліані і був його посередником в контактах з українцями, зокрема з Луценком, а восени минулого року заарештований ФБР. І саме Насіров допоміг йому профінансувати позику в розмірі 10 мільйонів доларів. 

“Була досягнута домовленість “послуга за послугу”, в якій українські офіційні особи повинні були допомагати Трампу, почавши кримінальне розслідування відносно Байдена, а Трамп за це обіцяв допомогти українським чиновникам, звільнивши Йованович. Ця “послуга за послугу” була розроблена, коли президент Петро Порошенко ще перебував при владі, і до перемоги Зеленського”, – говорить журналіст Сьюзан Сімпсон, яка висвітлює справу Джуліані.

Читайте матеріал щодо подій 2019 року: Йованович залишиться. Чому Порошенку не вдасться збити американського посла

“Цей скандал – не на користь Україні перед зустріччю Байдена і Путіна” 

Луценко і Порошенко, повідомляє CNN, були згадані поіменно в ордерах на обшук у Джуліані, який відбувся в квітні.

“У Луценка були телефонні дзвінки і зустрічі з Джуліані, на яких обговорювався Байден. Вони зустрічалися в Україні, Нью-Йорку, Угорщини та Польщі. Луценко також брав участь в документальному фільмі Джуліані, де просував багато з спростованих тверджень про сім’ю Байдена. Він дав інтерв’ю правому оглядачеві Джону Соломону, який повторив ту ж конспірологію проти Байдена і за Трампа. Є дані, що Джуліані подумував про те, щоб взяти Луценка в якості клієнта. Були складені договори про виплату гонорару, за якими Джуліані представлятиме Луценка або офіс Луценка з питань корупції”, – повідомляє CNN. 

“Порошенко зустрічався з Парнасом на початку 2019 року під час передвиборної президентської кампанії в Україні. Пізніше Парнас сказав, що запропонував послугу за послугу від імені Трампа і Джуліані: що Трамп підтримає Порошенка, якщо Порошенко оголосить про розслідування щодо сім’ї Байденом. Угоди так і не відбулося”, – розповідає телеканал. 

Серед документів, які “пришили” до справи Джуліані, опинилося листування Луценка з Парнасом, через якого він зв’язувався з Джуліані. У ній екс-генпрокурор обіцяв докази корупції Байдена в обмін на зняття Йованович. Як відомо, Луценко активно зливав американцям компромат на посольство США в Україні та підшефних їм борців з корупцією (що стало причиною відсторонення посла Йованович).     

“У мене є роздруківка платежів Burisma на Seneca. На пару млн”, – пише Луценко Парнасу в месенджері.  

“Ти можеш надіслати”, – просить його співрозмовник.

“Передам через нового посла :)” – відповідає Луценко.  

Переписка Луценка (взята з електронних носіїв Парнаса) спливла ще рік тому, коли її оприлюднив Конгрес.

З листування відразу ясно, що генпрокурор спілкувався з Парнасом з відмашки Порошенка. “Чекаю ввідну від президента”, – писав Луценко перед однією із зустрічей. 

Парнас в свою чергу намагався пробити через Луценка інтерв’ю Порошенком, щоб витягнути якісь заяви по Байдену. Однак генпрокурор відкинув ці прохання і сказав, що під час передвиборної кампанії президент це коментувати не буде. 

Колишній президент не наважився відкрито переходити на сторону республіканців, довіривши цю справу своєму кумові Луценкові.

Напередодні виборів Порошенко намагався заручитися підтримкою Трампа і продемонструвати її особистою зустріччю з господарем Білого дому. Але той так і не дав йому аудієнції.

Тому Порошенко через Луценка намагався обміняти підтримку Трампа на обіцянку “взути” Байдена. 

“Вибач. Але все це просто зае@ло. Я не отримав візиту. Мій Перший не отримав ні х…ра. 

Я готовий взути вашого конкурента. Але ти хочеш ще більшого. Ми все. Ви – потім. Це не чесно”, – пише генпрокурор. 

Потім Луценко дав інтерв’ю The Hill, в якому викрив Йованович, звинувачуючи посла в тиску на українську владу. За що потрапив під “роздачу” Держдепу. Також тодішній генпрокурор в листуванні вимагав прибрати Йованович з України, називаючи її “послицею” і “дурепою”. 

Про те, що Луценко співпрацював з Джуліані, ймовірно, за згодою Порошенка, заявляв заступник помічника держсекретаря США у справах Європи і Євразії Держдепартаменту Джордж Кент. Ще на слуханнях у справі про імпічмент Трампа він заявляв, що Порошенко дав добро, щоб Луценко зливав інформацію Джуліані.  

“В цілому справу проти Джуліані відкрито швидше для того, щоб налякати, нічого серйозного проти нього немає. Але для української влади – нинішньої і минулої – подробиці, що спливли, не обіцяють нічого хорошого. В адміністрації Байдена незадоволені тим, що Київ (в особі Луценка, а потім і Єрмака) готовий був завести проти нього справу заради підтримки Трампа. Скандал з контактами Луценка і Єрмака з Джуліані може послабити підтримку України з боку США і зіграти не на користь України на переговорах Байдена з Путіним, де буде обговорюватися українська тема”, – каже джерело, близьке до Держдепу.

Читайте також: Чому у Ахметова погіршилися стосунки з Банковою і до чого це призведе

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE