Politerno > Статті > Україна і світ > Що стоїть за поданнями ГПУ про зняття недоторканності з п’яти депутатів

Що стоїть за поданнями ГПУ про зняття недоторканності з п’яти депутатів

  • 21 Червня, 2017
  • 1808 Переглядів
  • 0

Генеральна прокуратура повідомила про внесення в парламент подань на зняття імунітету відразу з п’яти народних депутатів Андрія Лозового (Радикальна партія), Євгенія Дейдея і Максима Полякова ( “Народний фронт”, НФ), Олеся Довгого ( “Воля народу”), Борислава Розенблата ( “Блок Петра Порошенко”, БПП).

Чому це сталося і що буде далі – в матеріалі “Страни“.

Звинувачення озвучив “генерал”

Генеральний прокурор Юрій Луценко написав на своїй сторінці в Фейсбуці про подання щодо чотирьох депутатів в середу, 21 червня.

Написані вони по одному зразку, але з різними обґрунтуваннями. Так, Лозовий підозрюється в ухиленні від сплати податків.

“Вніс подання до Верховної Ради про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата О. Лозового, в діях якого вбачаються ознаки умисного ухилення від сплати податків в розмірі 1,846 млн. грн”, – повідомив Луценко.

У свою чергу, екс-секретаря Київради Довгого звинувачують у махінаціях із землею, у чому йому нібито допомагало службове становище.

“Вніс подання до ВР про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата О. Довгого, в діях якого вбачаються ознаки зловживання службовими обов’язками, вчинені в співучасті, з метою незаконного відчуження десяти земельних ділянок природно-заповідного фонду – закповідника “Острів Жуков” загальною площею 44,25 га”, – написав Луценко.

В діях Дейдея “вбачаються ознаки незаконного збагачення на суму 6,1 млн. грн”, – зазначив генпрокурор.

Розенблат з БПП, який за день до цього став одним з героїв гучній історії з затриманнями Національним антикорупційним бюро (НАБУ) у справі про лобіювання інтересів видобувачів бурштину в Україні, очікувано звинувачується прокурором в “зловживанні впладою та у хабарництві на загальну суму 280 тис. дол”.

Саме таку суму виявили в сумці, яку передали в одному з найдорожчих ресторанів Києва охоронцеві депутата.

Як повідомив директор НАБУ Артем Ситник, що розробка схем по легалізації видобутку бурштину та причетності до них парламентаріїв стало першою агентурної операцією бюро, проведеної спільно з Федеральним бюро розслідувань США. Інший парламентарій Максим Поляков (НФ), який згадується в цій справі, також удостоївся подання ГПУ на тій же підставі, що і колега з президентського іменного блоку.

І обох генпрокуратура просить Раду не тільки позбавити недоторканності, а й дозволити заарештувати.

За даними видання, Розенблат вважається квотою віце-прем’єра – міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка у фракції БПП. У Раду він пройшов по округу, де в 2012 році був обраний нинішній віце-прем’єр.

У свою чергу, Поляков є членом команди екс-прем’єра Арсенія Яценюка з часів партії “Фронт змін”. Вважається близьким до Миколи Мартиненка.

Довгий окремо

Якщо звинувачення на адресу Розенблата і Полякова та їх оточення у всіх на слуху, то історії з Лозовим і Дейдеем тягнуться з травня і встигли підзабутися.

Тоді Юрій Луценко анонсував подання на них, а також Геннадія Бобова (депутатська група “Відродження”).

Підозри виникли після перевірки електронних декларацій депутатів. Бобова звинуватили в декларування недостовірної інформації та ухиленні від сплати податків.

Лозовий теж проходив по “податковій” статті, плюс стаття про незаконне збагачення, як і у Дейдея.

На адресу всіх трьох нардепів, по суті, звучало одне і те ж звинувачення – їхні доходи і майно, які вони вказали в своїх е-деклараціях, виявилися невідповідними із заробітком за довгі роки до депутатської кар’єри.

Наприклад, щодо Лозового, який задекларував готівкою 150 тисяч євро, 50 тисяч доларів, 800 тисяч гривень і перелік з 25 об’єктів цінного рухомого майна (картини, антикваріат), в податковій відсутня інформація про доходи за 15 років. Сам же Лозовий ще восени минулого року визнавав, що до депутатської кар’єри він не оформлявся на роботу в офіційному порядку. Згідно з Кримінальним кодексом, робота неофіційно, точніше несплата податків з отриманого заробітку – сама по собі є кримінальним злочином. Великі суми готівки депутат пояснював отриманням спадщини.

Аналогічна ситуація і з Євгеном Дейдеем. Якщо в 2013 році, ще до обрання нардепом, Дейдей не задекларував ніяких доходів взагалі, то згодом члени депутатської родини показали заощадження готівкою в розмірі 71 тисячі доларів і 350 тисяч гривень. Дружина парламентарія Інга Дейдей в 2015 році придбала відразу два елітних кросовера AUDI Q7 за 3,5 мільйона гривень. Операцію прикрили договором позики коштів. А сам Євген Дейдей задекларував витрати за інвестиційним договором на будівництво квартири в сумі 2,74 мільйона гривень. Ця житлоплоща на 156 квадратних метрів була відображена в його декларації в розділі “Об’єкти незавершеного будівництва”, але джерело коштів для здійснення дорогої покупки залишився невідомий.

Згодом матеріали виробництва на радикала і “фронтовика” повернулися назад до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) і НАБУ, які ними і займалися, з формулюванням “на доопрацювання”.

Неофіційно у фракціях обох депутатів “Страні” говорили про закулісні політичні торги в інтересах Банкової, креатурою якої вважається генеральний прокурор.

Відзначимо: Дейдей входить в орбіту одного з лідерів НФ і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

До розгляду випадку Бобова у парламенту справа теж не дійшла. Глава ГПУ повідомив, що депутат погодився заплатити більше мільйона доларів боргу за своїми податками.

Треба сказати, в цій компанії Довгий стоїть окремо.

“Якщо справи Лозового, Дейдея, Полякова, Розенблата веде НАБУ, то Довгий – в розробленні Генеральної прокуратури. У справі знаходяться, наприклад, матеріали Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради (працювала в парламенті шостого скликання якраз в той час, коли секретарем Київради був Довгий – прим.ред.), та в них є підтвердження (фактів зловживань – ред.) на мільярд гривень”, – пояснив заступник голови парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції Віктор Чумак (позафракційний).

За інформацією ЗМІ, Довгого звинувачують у земельних махінаціях, які той здійснював ще років 10 назад, будучи членом команди екс-мера Леоніда Черновецького.

Версії різні і їх багато

Як водиться, самі підозрювані пояснюють все підступами якихось ворогів щодо себе.

Наприклад, депутат Розенблат готовий себе захищати від “бурштинової мафії”.

“Тому що знаю, що звинувачення абсолютно безпідставні – ніяких хабарів я не брав і ніяких “питань не вирішував” за гроші. Повторюю, це розплата за мою боротьбу з “бурштиновою мафією”. І самі розумієте рівень зацікавлених в тому, щоб “сонячний камінь” і далі добували нелегально! Але не ідеалізуйте антикорупціонерів. Побачите, час все поставить на свої місця,” – написав парламентарій на своїй сторінці в Фейсбуці.

А ось Довгий назвав розслідування ГПУ “продовженням гри з метою натиснути” на нього, “влаштувати виставу”.

“Натиснути на мене не вийде. І влаштувати подання не вийде. Неодноразово заявляв: тиску не піддаюся. Особисто напишу керівнику регламентного комітету заяву з проханням підтримати подання Луценко. Вважаю, що депутат є таким же громадянином України, як і всі решта. По суті пред’явлених прокуратурою звинувачень обов’язково прокоментую, як тільки побачу хоч один офіційний документ”, – зазначив нардеп на своїй сторінці в Фейсбуці, не бажаючи уточнити, хто ж і з якою метою на нього “тисне”.

А Лозовій взагалі віджартовується, пообіцявши, наприклад, внести в свою електронну декларацію “колекцію подань” ГПУ з приводу нього.

“Колекція дійсно унікальна і колись буде продана на аукціоні Сотбіс за пристойною ціною. Три (!) подання ГПУ на одного (!) депутата: одне – від Шокіна (попередній генеральний прокурор – ред.), два – від Луценка” , – написав Лозовий на своїй сторінці в Фейсбуці.

Хоча звітність про майно і доходи згадані не випадково: саме її дані стали підставою для підозр борців з корупцією до депутата. Тим часом, лідер Радикальної партії (РП) Олег Ляшко назвав провадження щодо Лозового “виконанням Луценко політичного замовлення президента Порошенко на залякування і переслідування” депутатів від РП.

Але це версії самих фігурантів. На ділі Банкова може як розігрувати свій сценарій, так і намагатися перехопити ініціативу в чужій грі. З одного боку, адміністрації президента (АП) треба постійно нагадувати, що у неї “довгі руки” і краще малим депутатським об’єднанням не суперечити, коли їх просять проголосувати за той чи інший важливий для влади законопроект. На прикладі Радикальної партії це робити легко, а на шум, який та піднімає, можна не звертати увагу.

“АП хоче, щоб Ляшко голосував за вказівкою, або ж отримував репутаційні проблеми. Також важливо, щоб репутація самої партії і її лідера залишалися підмоченими – це вже з “прицілом” на майбутні президентські вибори, якщо таки вдасться вивести головного радикала до другого туру. Це зручний спаринг-партнер для президента”, – говорить політолог Анатолій Октисюк.

Правда, джерела в БПП розповіли і іншу версію.

Мовляв, в минулу неділю Ляшко був в гостях у Порошенка. І на цій зустрічі нібито була досягнута домовленість про те, що влада почне накачувати рейтинг Ляшка за рахунок показових, але не дуже хворобливих наїздів.

“На адресу Ляшко постійно останнім часом йдуть звинувачення, що він підіграє АП і знаходиться на короткому повідку у Ахметова, – говорить джерело. – Тому йому і дають можливість проявити фронду, наприклад, по медичній реформі. А зараз внесуть подання на Лозового. Ляшко з цього зробить цілу виставу на тему “ось бачите, як нас режим тисне, тому саме ми справжня опозиція!”. Хоча, зрозуміло, що справа по Лозовому буде тягнуться довго і, швидше за все, нічим не закінчиться”.

Проблема для Банкової та її союзників з НФ в тому, що в цій історії у НАБУ – своя гра.

Бюро, підтримуваному Заходом, потрібно демонструвати свою активність, тому воно, не боячись, атакує представників провладного дуумвірату. У Генпрокуратурі до цього ставляться з погано прихованою ревнощами.

“Луценко хоче довести ефективність старого органу ГПУ в боротьбі з корупцією нарівні з новими антикорупційними органами, тому кожна вистава так голосно “подається”, – вважає Октисюк.

Зі свого боку, Банковій потрібно якось контролювати НАБУ, котрий не на жарт розійшовся і чимось відповідати на питання про боротьбу з корупцією, якими дошкуляють на Заході.

“Думаю, ця серія подань була видана після не дуже приємної для Порошенка розмови у Вашингтоні. Президента могли запитати, чим він може похвалитися в цьому плані. А тут ще НАБУ стало розкручувати справу Розенблата і Полякова. А на Заході вже стали питати, чи не ГПУ вставляє палки в колеса борцям з корупцією? І я не виключаю, що на світанку в Вашингтоні у генпрокурора в Києві почалася спека: президент подзвонив Луценко і сказав все нести в Раду”, – говорить заступник голови парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції Віктор Чумак.

Що стосується Дейдея, то, як повідомлялось, він уже давно заробив імідж “беспрєдєльщика” і, як в НАБУ, так і в Генпрокуратурі, хотіли б поставити його на місце.

Перспективи в залі

А що парламент?

“Народний фронт” вже дав зрозуміти, що не здасть Полякова і Дейдея. Співрозмовник видання в фракції цієї партії допускає, що перед голосуванням за зняття імунітету частина депутатів від НФ просто залише залу, і в підсумку голосів не вистачить.

А Довгий, хоч входить до депутатської групи “Воля народу”, є посередником в торгах за голоси між нею і позафракційними депутатами з одного боку та владою – з іншого.

“У 2014 році глава держави і заступник глави АП Віталій Ковальчук особисто зробили все від них залежне, щоб злити 102-й виборчий округ колишньому секретарю Київради, при якому столицю відкрито грабували, роздаючи підконтрольним структурам і бізнес-партнерам сотні гектар кращої землі. І зараз, за ​​моєю інформацією, глава держави особисто стурбований недоторканністю Олеся Довгого. За ним останнє слово, від нього залежить, як проголосує фракція. Ціна питання не просто 17 голосів групи “Воля народу”, а викриття всіх земельних схем часів Леоніда Черновецького, в яких була замішана вся політична еліта країни з 2006 по 2012 роки”, – написав народний депутат Мустафа Найєм (БПП) на своїй сторінці в Фейсбуці.

“Не вірю, тому що Довгий один зі стовпів режиму, який сприяє вирішенню багатьох питань для влади”, – прогнозує експерт Октисюк.

Втім, депутат Чумак нагадує, що Рада цього скликання завжди голосувала за зняття недоторканності з депутатів на прохання прокуратури. “Інша справа – чи дійде до суду? І що він вирішить?”- каже нардеп.

За його прогнозом, питання імунітету п’яти депутатів в силу процедури буде внесене тільки на наступному пленарному тижні 11 липня.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE